Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu odihna în preaviz la patron
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu odihna în preaviz la patron

Buna dimineata. În data de 16 Mi-am depus preavizul la locul de munca. Lucrez de aproape 4 luni. La patron.
Mi s-a spus sa fac cerere de preaviz, si după 20 de zile sa fac cerere de lichidare.
În contract mi se spune ca am 20 de zile lucratoare de preaviz.
Eu in zilele acestea as dori sa imi iau zilele de concediu care mi se cuvin.

Intrebarea mea este: mi se suspendă preavizul daca cer concediu de odihna si sunt obligați să mil acorde?

Si inca o mica intrebare: cand trebuie sa mi se plătească toti banii? Preavizul meu este pana pe 13 decembrie. Am lucrat prima luna, si mi s-a platit doar jumate din ea. Și cealaltă jumătate mi sa spus cand o sa plec de la firma mi se va da. În contract mi se specifica ca ziua de salariu este in 15 ă lunii, nu de 2 ori pe luna.

Va multumesc.
1. Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.

Art.144 C.mun.
(1) Dreptul la concediu de odihna anual platit este garantat tuturor salariatilor.
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.

Prin urmare, este posibil ca in perioada de preaviz sa va luati concediu de odihna.

CO nu prelungeste durata preavizului , astfel incat la expirarea perioadei de preaviz raportul de munca va inceta.

Daca va luati CO in timpul preavizului, atunci veti primi indemnizatia aferenta acestuia si nu salariu.

Daca nu va luati CO in timpul preavizului , atunci veti primi salariul , iar la incetarea c.i.m. zilele de CO neefectuate se vor compensa in bani, conform art.146 alin.3 C.mun.

2. Legea prevede ca salariul se plateste la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.

Legea nu face distinctie in ceea ce priveste plata salariului in cazul incetarii raportului de munca...prin urmare, angajatorul este indreptatit sa va plateasca drepturile salariale aferente pana la data incetarii c.i.m. la data stabilita in c.i.m. pentru plata salariului.
Bun. Deci este posibil sa imi iau concediu de odihna. Dar ei sunt obligați să mi-l aprobe?
Eu Am inceput munca din 24 iulie 2017. Și vreau să îmi iau din data de 04 decembrie. Am dreptul la 7 zile?

Ei mi-au spus că imi dau restul de bani si banii de concediu numai in 15 ianuarie 2018. Si cim o sa imi inceteze din data de 14 decembrie

Legal ce pot face daca nu mi se dau toti banii la încheierea cim?

Va multumesc si apreciez ajutorul.
ciorax, utilizator
ciorax a scris:

Bun. Deci este posibil sa imi iau concediu de odihna. Dar ei sunt obligați să mi-l aprobe?
.....
Legal ce pot face daca nu mi se dau toti banii la încheierea cim?

Va multumesc si apreciez ajutorul.

Aveti dreptul la CO in timpul preavizului , insa exista si posibilitatea ca angajatorul sa vi-l refuze.

Pentru neacordarea drepturilor salariale vedeti discutiile de mai jos
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Păi scrie in contract ca avem dreptul la concediu de odihna anual si ei nu il respecta, atunci de ce mai este facut contractul de munca. Ca nimic nu se respecta, doar ce este in favoarea lor.
Deci singurul lucru care il pot face este sa fac o cerere de concediu de odihna din perioada x pana la y. Și cum aflu daca mi-a fost aprobată sau nu. Ca la firma unde lucru nu prea este conversatie între angajat si angajator.
La art.40 alin.2 C.mun. sunt prevazute anumite obligatii ale angajatorului , si anume:
acestora.

c) sa acorde salariatilor toate drepturile ce decurg din lege, din contractul colectiv de munca aplicabil si din contractele individuale de munca;
Daca nu mi se oferă dreptul la concediu atunci pot demisiona fara preaviz ?

Dar banii tot trebuie sa mi iau?