Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... deces angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

deces angajat

Daca un angajat decedeaza, cum procedeaza societatea cu privire la ajutorul de deces? Ce acte sunt necesare?
Multumesc.
Trebuie sa disringem intre ajutorul de deces acordat în baza Legii 263/2010 și ajutorul de înmormântare acordat de către angajator în baza prevederilor interne ( c.c.m., regulament intern, c.i.m.).

Despre care este vorba?
Este vorba despre ajutorul de deces acordat în baza Legii 263/2010. Ma intereseaza daca poate ridica cineva din familie ajutorul de inmormantare de 31301 lei fara implicarea societatii unde a lucrat persoana decedata
Ajutorul de deces se achită unei singure persoane, care dovedeşte cu documente că a suportat cheltuielile ocazionate de deces şi care poate fi, după caz:
a) soţul supravieţuitor;
b) copilul;
c) părintele;
d) tutorele;
e) curatorul;
f) oricare altă persoană.

Prin urmare, angajatorul nu poate solicita asa ceva.