Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... comisie disciplina functionari publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

comisie disciplina functionari publici

daca membrii si secretarul comisiilor de disciplina primesc indemnizatie si in ce conditii
Primesc LG 188 republicata
HG 611/2008
art. 42
(1) Pentru activitatea desfășurată în cadrul comisiei de concurs, precum și pentru cea desfășurată în cadrul comisiei de soluționare a contestațiilor, membrii și secretarii acestora au dreptul la o indemnizație reprezentând 10% din salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată.
(2) Indemnizația prevăzută la alin. (1) se plătește de către autoritatea sau instituția publică în al cărei stat de funcții este prevăzută funcția publică pentru care se organizează concursul.
(3) De indemnizația prevăzută la alin. (1) beneficiază și funcționarii publici desemnați în calitate de experți în domeniul în care se testează competențele specifice ale candidatului prin proba suplimentară prevăzută la art. 31 alin. (4).