avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 754 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Cu vechime peste 5 ani sunt sau nu av. definitiv
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Cu vechime peste 5 ani sunt sau nu av. definitiv

Am intrat anul acesta in barou, iar de la barou mi se spune ca de anul acesta totzi admisii sunt avocatzi stagiari. Lucrez in M.I. iar un coleg de-al meu a intrat anul trecut , direct definitiv si nu stiu ce s-a schimbat anul acesta.
Are cineva cunostiintze mai exacte despre acest lucru?
Va multzumesc !
Cel mai recent răspuns: Diana Persa , Avocat 17:24, 12 Octombrie 2009
nu amvem cunostiinta care e diferenta, cert este insa faptul ca dupa 5 ani vechime in munca juridica, ar trebui sa intrati ca avocat definitiv.
Stiu ca prin Ordonanta Predoiu s-a sistat intrarea in barou, fara examen, dar nu a facut referire la definitivarea in cazul juristilor cu vechime peste 5 ani.
Alin.2 si 3 ale art.16 din Legea 51/ 1995 au fost abrogate prin OUG 159/2008 .

Astfel prin OUG 159/2008 :

6.La articolul 16, alineatul (1) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
„Art. 16. — (1) Primirea in profesie se obtine numai pe baza unui examen la nivel national organizat de U.N.B.R, potrivit prezentei legi si Statutului profesiei de avocat.”

7. La articolul 16, alineatele (2) si (3) se abroga.

Art. IV :
(1) Dispozitiile pct. 6 al art. I intra in vigoare la data de 1 ianuarie 2009.
(2) Cererile de primire in profesie, formulate in temeiul art. 6 alin.(2) si (3) din Legea nr. 51/1995, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, care au fost depuse pana la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, vor fi solutionate potrivit procedurii in vigoare la data formularii acestora.
Ultima modificare: Vineri, 30 Octombrie 2009
ContSters67773, utilizator
Incercati cu o cerere catre Consiliul UNBR, prin care sa invocati dispozitiile art. 281 din Statutul profesiei de avocat in sprijinul solicitarii dvs de a fi inscris ca avocat definitiv.
La ce barou ati intrat? Sunt in aceeasi situatie, am facut deja o cerere la UNBR, astept raspuns.:hm:

Alte discuții în legătură

Cind se mai sustine examen de intrare in avocatura? la ce perioade? glo glo cind se mai sustine examen de intrare in avocatura? la ce perioade?pentru ca as dori sa dau si eu examen .multimesc (vezi toată discuția)
Cum devii avocat daca esti consilier juridic? CARMEN_LUCIANA2000 CARMEN_LUCIANA2000 sunt consilier juridic, am 2 ani si 8 luni vechime ca si consilier juridic la o primarie si as vrea sa stiu cum pot deveni avocat. se ia in considerare aceasta ... (vezi toată discuția)
Oug 159/2008 a fost declarata neconstitutionala!!! MIHAI GRIGORE MIHAI GRIGORE Prin Decizia nr. 109 / 09.02.2010 pronuntata in dosarul nr. 3324D/2009, Curtea Constitutionala a ADMIS EXCEPTIA DE NECONSTITUTIONALITATE A DISPOZITIILOR O.U.G. ... (vezi toată discuția)