Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna pt angajatii care lucreaza in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna pt angajatii care lucreaza in program de 12 h pe zi

Buna ziua.

As dori si o lamurire referitoarre la acordarea si plata concediului de odihna pentru cei care lucreaza 12h pe zi. Programul meu de lucru este de 12 h pe zi timp de 4 zile dupa care urmeaza un repaus de 4 zile. In situatia aceasta cum trebuie pontat concediul de odihna( doar in zilele in care ar fi trebuit sa fiu la munca, inclusiv sambata sau duminica) iar plata unei zile de CO va fi de 12h.
Ex Imi iau 4 zile de CO si voi fi platit 4*12h?
SAU
Voi fi pontat pentru perioada de concediu doar in zilele de luni pana vineri, iar nunarul real de CO va fi de 6 zile( 4*12/8=6 zile) in loc de 4 zile *12h de CO.
Care din cele doua abordari este corecta.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Cu respect
M.
mardil a scris:

Buna ziua.

As dori si o lamurire referitoarre la acordarea si plata concediului de odihna pentru cei care lucreaza 12h pe zi. Programul meu de lucru este de 12 h pe zi timp de 4 zile dupa care urmeaza un repaus de 4 zile. In situatia aceasta cum trebuie pontat concediul de odihna( doar in zilele in care ar fi trebuit sa fiu la munca, inclusiv sambata sau duminica) iar plata unei zile de CO va fi de 12h.
Ex Imi iau 4 zile de CO si voi fi platit 4*12h?
SAU
Voi fi pontat pentru perioada de concediu doar in zilele de luni pana vineri, iar nunarul real de CO va fi de 6 zile( 4*12/8=6 zile) in loc de 4 zile *12h de CO.
Care din cele doua abordari este corecta.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Cu respect
M.

Dvs. veti beneficia de 21 zile de co aferent anului sau de concediu aferent perioadei lucrate daca v-ati angajat in cursul anului curent.
Concediul se acorda in zile lucratoare. Durata pe zi a concediului este cea legala, de 8 ore. Nu are legatura cum anume lucrati dvs. cu durata concediului d.p.d.v. al orelor si zilelor in care desfasurati activitate. Prin urmare, cele 6 zile de c.o. vor figura in zile de lucru, cate 8 ore.
Indemnizatia de c.o. se calculeaza ca medie a veniturilor din ultimele 3 luni.
Fata de prevederile codului muncii mai trebuie consultat si contractul colectiv de munca care are stipulat niste clauze referitoare la concediul de odihna, precum si contractul individual.
aveti cate o zi pe luna concediu indiferent de nr de ore lucrate.
Art. 140. CODUL MUNCII
(1) Durata minimă a concediului de odihnă anual este de 20 de zile lucrătoare.
(2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil, este prevăzută în contractul individual de muncă şi se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.
(3) Sărbătorile legale în care nu se lucrează, precum şi zilele libere plătite stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil nu sunt incluse în durata concediului de odihnă anual.

Art. 145. [cuantumul şi plata indemnizaţiei de concediu]
(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
(3) Indemnizaţia de concediu de odihnă se plăteşte de către angajator cu cel puţin 5 zile lucrătoare înainte de plecarea în concediu.
ContSters87904, utilizator
In CCM unic la nivel national Art. 56. - (1) Salariaţii au dreptul în fiecare an calendaristic la un concediu de odihnă plătit, de minimum 21 de zile lucrătoare.

Concediul de odihna il efectuati de luni pana vineri.
Daca in acest interval aveti ture de efectuat,acestea sunt neacoperite,urmand a le efectuat altcineva.Daca tura dvs. este programata sambata ,imediat dupa concediu , o efectuati intrand in programul dvs. de tura.
legat de acest lucru am si eu o intrebare, cum este posibil sa lucrezi 12/24 12/48 si daca imi iau concediu la tura de noapte, sa imi mai ia inca 2 zile de concediu pentru urmatoarele 2 zile libere, care oricum sunt libere, daca se poate sa imi lasati si mie niste legi, sau ceva prin car5e sa gasesc mai pe intelesul tuturor (spun asta pentru ca ori nu inteleg eu, ori au gasit de la hr o portita), cum se acorda mai exact zilele de concediu, aici nu ma refer la numarul lor, ci la urmatoarele lucruri

1. la programul de lucru de 12 ore ziua de concediu trebuie calculata ca la programul de 8 ore? (adica la 8 ore program ai o zi de concediu, la 12 ore program sa iti calculeze o zi si jumatate de concediu?este normal?)
2. la programul de 12 ore ar trebui sa fie alt calcul al orelor de lucru? sau si acesta este legat de standardul de ore lucrate lunar ca si la programul de munca de 8 ore?
3. daca la punctul de mai sus, orele de 12 sunt standard ca si cele de 8 si calculate amandoua la acelasi numar de ore lucrate (20-21 * 8h)si totusi conform paternului meu de lucru fac un standard mai mic de ore, orele suplimentare facute in luna respectiva nu mai sunt calculate ca ore suplimentare?

multumesc anticipat

M.M.