Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... administratorul asociatiei refuza reparatie coloana
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

administratorul asociatiei refuza reparatie coloana

buna dimineata!
o intrebare,va rog.
Din cauza apei firbinti,teava de la scurgere din bucatarie,s a indoit,s a scurtat si apoi a iesit din imbinare ,fix de la tavan.
Cand am venit acasa ,toata apa menajera de la etajele superioare imi curgea n casa.
l am sunat pe adimistratorul asociatiei, i am explicat problema si mi a explicat ca nu este treaba lui avaria,ca este la mine in casa si ca nu i responsabil.
i am explicat ca totusi este coloana,pana la urma a zis ca o sa mi faca totusi un favor si o sa vina a doua zi cu un instalator,lucru care nu s a intamplat
momentan teava este carpita cu un adeziv,insa totusi v a trebui inlocuita
intrebarea mea este,daca admin a zis ca nu i treaba lui a cui poate fi?trebuie facuta sesizare la presedintele asociatiei?sa o fac eu si sa inchid conflictul?(daca o fac eu atunci administratorul asociatiei pt ce mai ia salariu?)
eu is relativ nou in bloc,insa din ce am inteles ,pana acum orice reparatie de coloana,o faceau propietarii,banuiesc ca din nestiinta ca treburile astea se fac de aociatie.
ma gandesc ca si de aici admin s a obisnuit sa spuna la orice ca "nu i treaba lui"(anu trecut l am rugat sa aeriseasca caloriferele de la etajul patru,si la fel"nu i treaba lui")
sa fac o cerere la asociatie?ce ar trebui sa contina?
multumesc anticipat
ciresel, utilizator
Evacuarea se afla jos, in perete, sub chiuveta, nu in tavan, asadar exact ce s-a desfacut? Daca este vorba despre teava de 40-50 mm diametru a dv., atunci o reparati dv. Daca este vorba despre coloana de scurgere, aceea de 110 mm, atunci o repara asociatia.
Caloriferele nu fac parte din coloana, ele sunt terminalele vecinilor dv. si ei le aerisesc daca doresc. Coloana are propria aerisire sau asa ar trebui si se poate aerisi de orice proprietar, de regula aceasta aerisire se afla in spatiile comune.
este teava verticala care vine din tavan pana jos la pardoseala.nu este in perete este in colt,pe langa tevile de presiune.aceasta teava este din segmente sa zic asa iar imbinarea se face sus si jos .sus la imbinare s a spart
[ link extern ]
am pus poza
Prezentarea dv este neclara
Initial afirmati
Din cauza apei firbinti,teava de la scurgere din bucatarie,s a indoit,s a scurtat si apoi a iesit din imbinare ,fix de la tavan
.
Ulterior reveniti cu precizarea
toata apa menajera de la etajele superioare imi curgea n casa.

Daca a cedat imbinarea de la instalatia deversare apa menajera de la bucataria vecinului situat deasupra dv,atunci poate sa curga strict apa utilizata de catre acesta
deoarece scurgerea de la bucatarie deserveste un anumit locatar,acela este responsabil sa suporte reparatia instalatiei eventual sa acopere prejudiciile cauzate proprietatii si bunurilor dv
Nu are cum sa va curga dv prin scurgerea de la bucataria vecinului apa menajera de la etajele superioare,scurgerea deserveste strict bucataria vecinului
Pentru a cunoaste exact competenta administratorului de imobil,parcurgeti dispozitiile care guverneaza infiintarea,,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari
Asociatia de proprietari se infiinteaza cu scopul administrarii partii comune de imobil de locuit in comun
Partea comuna de imobil constructii si instalatii reprezinta partea care asigura fie accesul in imobil,casa scarii,ghena,uscatorii,subsol,terasa,fie instalatiile verticale de alimentare utilitatyi si scurgere apa reziduala
Din precizarile dv rezulta ca defectiunea este la nivelul scurgerii de la bucataria vecinului de deasupra dv,scurgere individuala care se varsa in colectorul parte comuna
Daca deficienta se afla pe instalatia pana in instalatia verticala,atunci obligat sa remedieze deficienta este proprietarul care beneficiaza de scurgerea respectiva
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie hotarari ale adunarii generale,decizii dispuse de presedinte si de comitetul executiv
Administratorul de imobil,nu are competenta sa dispuna de la sine putere ,executarea de interventii,reparatii la partea comuna de constructii si instalatii din condominiu
imi pare rau ca m am exprimat gresit.teava verticala de sus pana jos a facut o curbura si din aceasta cauza a iesit din imbinarea de sus..nu este vb de teava orizontala a vecinului de deasupra.racordul se face la fiecare nivel, fix sub ghiuveta,nu trece in nivelul de jos.este teava principala care vine de la etajul patru pana la parter.mai pun o poza pt exeplificare.
in acest caz cine trebuie sa faca reparatia?
[ link extern ]
ciresel, utilizator
Din ce spuneti, pare ca e teava comuna. Notificati asociatia si membrii ei ca, in caz de refuz, in termen de ... zile, veti face reparatii si va veti intoarce sa recuperati de la ei paguba.