Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Aplicarea legii in litera si spiritul ei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Aplicarea legii in litera si spiritul ei

Legea 263/2010

Articolul 107
(1) In situatia in care, ulterior stabilirii si/sau platii drepturilor de pensie, se constata diferente intre sumele stabilite si/sau platite si cele legal cuvenite, casa teritoriala de pensii, respectiv casa de pensii sectoriala opereaza, din oficiu sau la solicitarea pensionarului, modificarile ce se impun, prin decizie de revizuire.
(2) Sumele rezultate in urma aplicarii prevederilor alin. (1) se acorda sau se recupereaza, dupa caz, in cadrul termenului general de prescriptie, calculat de la data constatarii diferentelor.

Caz concret:
O casa locala emite decizie de revizuire in data de 30/05/2017 cu punerea ei in plata incepand cu 01/01/2011.

Casa a pus in plata restantele in luna august 2017 pentru ultimele 36 de luni(termenul general de prescriptie).

Pentru aplicarea legii avem doua variante:
1) Restantele se calculeaza si se platesc pentru 78 de luni(incepand cu 01/01/2011).
2) Restantele se calculeaza si se platesc pentru ultimele 36 de luni(termenul general de prescriptie) asa cum a procedat casa locala.

Intrebare pentru juristi:

In care din cele doua variante(1 sau 2) se aplica legea in litera si spiritul ei ?

Buna seara,
Din HG 257/2011
ART. 141
(1) Sumele încasate necuvenit cu titlu de prestaţii de asigurări sociale se recuperează, pe baza
deciziei emise de casa teritorială/sectorialăde pensii, ce constituie titlu executoriu, cu
respectarea termenului general de prescripţie de 3 ani.
(2) Termenul general de prescripţie curge potrivit dreptului comun de la data constatării
prejudiciului creat prin plăţi necuvenite, respectiv de la data emiterii deciziei prevăzute la alin. (1).
(3) Debitul reprezentând prejudiciul creat din plăţi necuvenite se constituie pentru luni
întregi, începând cu luna în care s-a făcut constatarea.
(4) Debitele reprezentând prestaţii de asigurări sociale, mai mici de 10 lei, se stabilesc pe
baza deciziei emise de casa teritorială/sectorială de pensii, nu se înregistrează în evidenţa
debitorilor şi nu se mai urmăresc în vederea recuperării.

Asa inteleg eu. Nu am nici eu studii superioare. Daca intr-o zi calendaristica descoeri ca ai de dat, sau de luat bani de la Casa Teritoriala de Pensii, sau invers, CTP are sa-ti dea sau sa-ti ia bani, acestia pot fi recuperati de catre titular sau CTP in termen de maximul 3 ani. Daca ai depasit acest termen recuperarea se pierde. Cazul pe care il expuneti Dvs, ca intotdeauna, este interesant. Am sa urmaresc si eu discutia sa vedem ce va raspund juristii.
Toate cele bune.

Legea 263/2010
Art.107(1) si (2)
H.G.257/2011
Art.141 (1)-(3)
Lasa loc de interpretare.

De ex:
Eu am facut o cerere de revizuire persoanei in cauza in jurul datei de 01/02/2017
Casa locala a emis:
-O decizie de respingere in data de 09/03/2017
-O decizie de revizuire in data de 30/05/2017 cu punerea ei in plata incepand cu 01/01/2011

Intrebarea de baza este:
-Care este luna si anul in care s-a facut constatarea si cum se stabileste ?
Dezvolt subiectul si spun:
-Eu am depistat o greseala in data de 01/02/2017 care dateaza din 01/01/2011
Repet intrebarea:
-Care este luna constatarii ?
Daca luam 01/02/2017 sunt 6 luni
Daca luam 01/01/2011 sunt 78 de luni
S-au pus in plata 36 de luni
De unde rezulta acestea ?

Urmeaza sa va spun si interpretarea mea.
Parerea sau interpretarea mea, asa cum va place si Dvs. sa spuneti, este ca art. 170 din leg. 263/2010, nu are legatura cu cazul expus de Dvs. Acesta nu este decat un pretext al acelei CTP, sau casa locala cum vad eu in context, prin care pensionarul in a carei evidenta este, i se acorda drepturi din urma pentru 36 de luni in loc de 78 de luni. Adica folosindu-ma de acest articol 170 din leg. 263/2010 dau pensionarului drepturile din urma pe 3 ani, in loc de 6 ani si jumatate. Ca un bun functionar al unei instituţii publice pe stabilirea pensiilor, eu trebuie sa fac economie la buget pe spinarea pensionarilor, nu sa respect legea. Nu prea cred ca or sa se grabeasca juristii sa va raspunda. Litera si spiritul legii al articolului 107 este cam asa. Daca peste 100 de ani o casa locala, teritoriala, sectoriala, de pensie, are sa va dea, sau cu atat mai bine, sa va ia din bani, daca nu face demersul in timp de 3 ani, din ziua in care a facut descoperirea, actiunea se prescrie. Prin urmare cazul prezentat de Dvs nu are legatura cu art. 107 din leg 263/2010. Deja site-urile de specialitate (nu dau nume), au cam inceput sa recunoasca despre abuzurile finctionarilor publici de la casele de pensii, pentru practica in defavoarea pensionarilor. Daca nu vad nici o opunere din partea pensionarior, sau daca putini fac acest lucru, functionarii continua cu acest abuzuri. Astept interpretarea Dvs. (legile sunt intr-adevar si interpretative), dar mai ales cea a specialiştilor (juristii cu spuneti Dvs). Daca o explicatie in acest sens nu o sa va parvina, cred ca pensionarul poate sa acuze instituţia respectiva (casa locala de pensie) de abuz in serviciu. E drept ca practica judiciara arata, ca greu se lasa judecatorii in a da castig de cauza pensionarior, cand se judeca cu statul. Mai vorbim.
Nu stiu de ce ati introdus art.170 in discutie.

Avand datele de mai sus aplic eu legea in litera si spiritul ei:

Caculez restantele incepand cu 01/01/2011
Le pun in plata in termenul general de prescriptie care curge de la data de 30/05/2017, data emiterii deciziei.
Ce fac cei din sistemul public de pensii:
Pun in plata restantele pe ultimele 36 de luni.
Acesta este termenul general de prescritie aplicat de ei.

De ce am spus de la data emiterii deciziei:

H.G.257/2011

Art. 141
(1) Sumele incasate necuvenit cu titlu de prestatii de asigurari sociale se recupereaza, pe baza deciziei emise de casa teritoriala/........
92) Termenul general de prescriptie curge potrivit dreptului comun de la data........................, respectiv de la DATA EMITERII DECIZIEI prevazute la alin. (1).

Doresc sa fiu contrazis de jurisi, avocati si toti cei care au studii juridice.

Cu cei de la casa locala si CNPP abia am inceput "meciul".
Buna ziua,
Aveti dreptate ! Este vorba de art. 107 nu 170. Am inversat si eu din gresala niste cifre. Dar puteati sa va prindeti. Cat de lunga a fost discutia mea, reiese clar ca nu are legatura cu art. 170. Vad ca nu a intervenit la momentul acesta nici un om al literelor legii. Voi urmarii in continuare discutia, iar Dvs. va urez succes.
O zi buna va doresc.