Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Legislatie rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Legislatie rutiera

Buna ziua,
Posed un permis de conducere pentru categoria B,am un autovehicul din categoria B(1300kg) si as vrea sa stiu daca as putea atasa o remorca a carei greutate este de 1000kg(2axe).
Va multumesc.
Vladu12, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Cabinet Avocat Teris Mihai a scris:
. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;

3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;
La art.2 spune sa nu depaseasca 750 iar la art3 ca poti...

Rezultă din prevederile OUG nr. 195/2002.

Vladu12, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Cabinet Avocat Teris Mihai a scris:
Multumesc mult!

- masina are 1.300 Kg si remorca 2.000 Kg. Total 3.300 Kg (3.3 Tone) adica esti in regula. Poti conduce ansamblul cu categoria B fara probleme.

- masina are 1.400 Kg si remorca 2.500 Kg. Total 3.900 Kg (3.9 Tone) adica esti in regula. Poti conduce ansamblul cu categoria B fara probleme.

- masina are 1.400 Kg si remorca 2.900 Kg. Total 4.300 Kg (4.3 Tone) adica nu mai esti in regula cu categoria B. Poti conduce ansamblul cu categoria B + E fara probleme.