avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Legislatie rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Legislatie rutiera

Buna ziua,
Posed un permis de conducere pentru categoria B,am un autovehicul din categoria B(1300kg) si as vrea sa stiu daca as putea atasa o remorca a carei greutate este de 1000kg(2axe).
Va multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 29 Noiembrie 2017
Vladu12, utilizator
Cel mai recent răspuns: Vladu12 , utilizator 18:27, 29 Noiembrie 2017
~ Conținut șters la cerere ~
Cabinet Avocat Teris Mihai a scris:
. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;



3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;
La art.2 spune sa nu depaseasca 750 iar la art3 ca poti...

Rezultă din prevederile OUG nr. 195/2002.

Ultima modificare: Miercuri, 29 Noiembrie 2017
Vladu12, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Cabinet Avocat Teris Mihai a scris:
Multumesc mult!

- masina are 1.300 Kg si remorca 2.000 Kg. Total 3.300 Kg (3.3 Tone) adica esti in regula. Poti conduce ansamblul cu categoria B fara probleme.

- masina are 1.400 Kg si remorca 2.500 Kg. Total 3.900 Kg (3.9 Tone) adica esti in regula. Poti conduce ansamblul cu categoria B fara probleme.

- masina are 1.400 Kg si remorca 2.900 Kg. Total 4.300 Kg (4.3 Tone) adica nu mai esti in regula cu categoria B. Poti conduce ansamblul cu categoria B + E fara probleme.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce am voie cu categoria b draganjvc draganjvc am un opel astra h de 1380kg greutatea proprie si 1920 kg maxim autorizat si o rulota de 970kg greutatea proprie si 1000kg maxim autorizat .cu disc de ... (vezi toată discuția)
Categoria b la permisul de conducere semaj semaj buna seara, am si eu o intrebare; se poate conduce un tractor cu una sau doua remorci pe drumurile publice, sau se poate conduce doar tractorul simplu neavand ... (vezi toată discuția)
Pentru masina electrica trebuie permis de conducere? marinescu112233 marinescu112233 pentru masina electrica trebuie permis de conducere sau daca nu atunci ce trebuie sa poti circula (vezi toată discuția)