avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 869 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna seara - proaspăt cetățean român cu ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna seara - proaspăt cetățean român cu interdicție mai veche pe România

Am interdicție în România, dar mi-a venit certificatul de cetățenie română... Cum pot scoate interdicția?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 20:14, 30 Noiembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Adresati o cerere scrisa la cei care v-au acordat drepturile.
Daca nu stiau nu le mai scrieti.

Ar fi bine sa precizati de unde izvoreste interdictia.
Este posibil să îmi anuleze cetățenia??
Am avut țigări-de aici e interdicția
Am întrebat poliția de frontieră Romina și mi-a zis șale duc certificatul de cetățenie și îmi scoate interdicția, să fie adevarat?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu am studiat acest aspect.
E posibil sa aveti nevoie de hotărâre judecătorească.
Un cetățean român nu poate avea interdicția de a intra pe teritoriul României. Din cate stiu eu.Problema poate fi însă aceea ca interdicția din hotărâre operează si nu cred ca se stinge pur si simplu si ca sa nu riscati ar fi bine sa o faceti prin proces ca sa nu încălcați hotărârea judecătorească.

Încercați să apelați la avocat ca sa va faca un studiu de caz si sa caute solutia mai inainte de a face vreun demers oficial.Trebuie văzut exact cum sa se procedeze si sa stiti exact ce aveti de facut.
Bănuiesc că aveti cetățenie moldovenească.



Ultima modificare: Joi, 30 Noiembrie 2017
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Certificat de naştere Liuba A Liuba A Buna seara, sunt din Republica Moldova şi aş dori să primesc răspunsul la o întrebare dacă este posbil. Deci eu am dublă cetăţenie românească şi ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, sunt cetateana a republicii moldova, am fost casatorita ... anutsa22 anutsa22 buna ziua, sunt cetateana A Republicii Moldova, am fost casatorita cu un român dupa care acu la moment avem divort oficial in RM . Dat fiind faptul ca el ... (vezi toată discuția)
Hotarirea judecatoreasca data de alta tara e echivalenta in rominia? moraru camelia moraru camelia divortul a fost facut acolo unde s-a incheiat si casatoria(in afara ROMINIEI).detinind ambii dubla cetatenie,daca fac transcrierea la certificatul de divort in ... (vezi toată discuția)