Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj imobil ipotecat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj imobil ipotecat

Reclamantul solicita partajarea unui imobil asupra caruia exista o inscrisa in cartea funciara o ipoteca pentru garantarea unui imprumut pe o perioada de 25 de ani. paratul a ridicat exceptia inadmisibilitatii cererii de partaj inainte de radierea ipotecii cu motivarea ca ipoteca este prin natura ei indivizibila (1746 Cod civ.). Reclamantul sustine ca daca partajul ar fi astfel impiedicat s-ar incalca prevederile art. 728 Cod civ. care sunt imperative. Paratul sustine ca nimic nu-l impiedica pe reclamant sa achite mai intai imrumutul, sa radieze ipoteca si apoi sa ceara partajul.
Care e solutia corecta ? Se poate partaja un imobil ipotecat ?
Parerea mea este ca se poate partaja intr-o singura varianta:
-- cu acordul bancii sau creditorului care detine ipoteca pe imobil
In orice alta situatie nu se poate partaja decat daca se ridica ipoteca de pe acel imobil.
La notariat este exclus fiindca daca exista ipoteca notarul public nu poate semna autentificarea actului de partaj voluntar.
:)
da se poate partaja, dar trebuie introdusa in cauza si banca creditoare.
daca nu introduceti banca riscati sa aveti probleme deex sa considere imprumutul scadent, sa platiti toate ratele si dobanzile etc.
cereti acordul bancii pentru partaj!
In principiu asa este, cum spune Mihai, fara acordul bancii nu se poate partaja.
Dar sunt multe aspecte de gandit.As vrea sa stiu daca creditul a fost acordat ambilor coproprietari sau doar unuia ?
banca trebuie sa isi dea acordul pt ca se va se va face act aditional si la contractul de ipoteca.
nu va mai fi bun comun, va bun propriu al unuia dintre soti.
contractul de credit este incheiat doar de catre reclamant?
practic prin partaj banca isi pierde unul din garantii ipotecari.
Eu nu sunt de acord cu asta.

De ce-mi trebuie acordul bancii? Ipoteca este asupra imobilului, nu asupra coproprietarilor, prin urmare daca eu vreau sa fac imobilul juma-juma asta nu inseamna ca ipoteca nu va fi in continuare asupra imobilului.

Banca este interesata sa-si valorifice creanta si are un drept de urmarire a imobilului in mana oricui s-ar afla.