Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Daca ma inscriu intr-un grad de handicap cu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Daca ma inscriu intr-un grad de handicap cu diagnosticul meu ?

Am diagnosticul : polineuropatie senzitivo-motorie axonala cronica severa ( genetica, Charcot- Marie tip.II ), diagnostic pus in Spit.Elias in iulie 2013.
Actualmente, din decembrie 2013 port orteze (permanent) si baston (inlocuit ulterior cu carja), Merg greu, obosesc si gradul de instabilitate a crescut. Mai nou din iunie 2017, am facut diabet tip.II ( siofor + insulina), diabet dobandit din cauza pancreasului bolnav ( pancreatita acuta necrotica). Am fost la serv,de evaluare a persoanelor cu handicap sect.5 si mi s-a spus ca nu ma inscriu in nici un grad de handicap. Am citit lista cu afectiunile care se incadreaza in grad de handicap...... dar intre ceea ce am inteles eu si ceea ce mi s-a spus, este ......diferenta.
Depuneti dosar medical (diagnostic, tratament, recomandari, internari, etc.) la Directia persoanelor cu handicap din sectorul unde locuiti, cu nr. de inregistrare/ data pentru a fi programat la comisia medicala de incadrare in grad de handicap. Veti putea primi astfel decizia comisiei.
Numai comisia medicala de expertiza persoane cu handicap este autorizata si competenta initial sa verifice documentele medicale,eventual sa solicite investigatii suplimentare ,sa constate daca afectiunile existente se afla in normativele de incadrare in grad de handicap si in final sa dispuna eliberare de decizie/certificat de incadrare in grad de handicap