Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... care va fi data - acte de modificare salarii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

care va fi data - acte de modificare salarii /01.01.2018 + inregistrare in REVISAL ?

Buna ziua !

In cadrul unei sedinte s-au discutat toate modificarile salariale
ce vor interveni in anul 2018 .....

Referentul de la Resurse Umane va trebui sa inainteze un Referat
conducerii institutiei cu privire la modificarile ce vor interveni
incepand cu data de 01.01.2018:
- majorarea salariului minim brut pe economie,
- contribuția la pensii (CAS) - ce va fi în totalitate în sarcina salariatului,
- contribuția la sănătate (CASS), în cotă de 10%, ce va fi în totalitate în sarcina salariatului,
- contribuția asiguratorie pentru muncă, în cotă de 2,25%, ce va fi în totalitate în sarcina angajatorului,
- impozitul pe venit va scădea de la 16 % la 10 %,
- acordarea indemnizatiei de hrana, in anul 2018,
- acordarea voucherelor de vacanta, in anul 2018.

Va rog enorm din tot sufletul sa ne dati cateva sfaturi
cum se va proceda:
1. - daca salariatii beneficiaza de un spor de conditii vatamatoare,
pentru contribuția la pensii (CAS)
ce cotă va fi de platit ? de 25% sau de 4% sau de 8% ?
2. - impozitul pe venit va scădea de la 16 % la 10 %
pentru toate salariile ? sau va exista un plafon /un salariu pana la care
se va aplica cei 10 % ?
3. - Deducerea personala se va modifica ?
4. - de la ce data se va acorda indemnizatie de hrana, in anul 2018 ?
sau nu se va mai acorda ?
5. - de la ce data se vor acorda voucherele de vacanta, in anul 2018 ?
sau nu se va mai acorda ?
6. - ce acte se vor face ? Decizii si Acte aditionale ?
Exista un MODEL ? Ce se va trece in acele Decizii si Acte aditionale ?
7. - cand se vor face aceste acte ? - Decizii si Acte aditionale ?
8. - care va fi ultima zi de raportare in REVISAL
a modificarilor salariale ? - 29.12.2017 ? sau pana la 01.02.2018 ?
pentru ca in Codul muncii, republicat se spune ca
orice modificare se va face inainte ca aceasta sa isi produca efectele .....
9. - va trebui sa se ceara acum, la sfarsit de an 2017,
bani la buget pentru anul 2018, in acest sens ?
Va trebui sa se faca Prognoze - cu toate drepturile salariale de mai sus ?
pentru a se sti cati bani vor fi necesari ?
sau statul va acorda toti banii necesari pentru platile necesare in anul 2018 ?

Va rog din tot sufletul sa ne ajutati si cu cateva prevederi legale.
Am discutat cu colegii ca inca se propun modificari din partea Guvernului,
sa se mai taie cate ceva, ....
Ce va fi sigur din cele de mai sus ?
Ce se vor aplica /acorda in anul 2018 si ce nu ?
oanaportar, utilizator