Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... sanctiuni alcool la volan
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

sanctiuni alcool la volan

In urma cu o saptamana, un prieten a fost prins conducand sub influenta alcoolului. Rezultatul alcooltestului a fost de 0,68 in aer si asteapta rezultatul analizei sangelui. Care sunt sanctiuniile prevazute de lege?
Va multumesc.
La aceasta valoare stabilita cu etilotestul, recoltarea probelor biologice era obligatorie (art 88 pt. 6 din O.U.G. 195/2002). In functie de rezultatele analizelor de sange se va stabili si incadrarea juridica. Astfel, pentru o valoare de peste 0,80 g/l alcool pur in sange, ne aflam in fata unei infractiuni, pedepsite cu inchisoarea de la 1 la 5 ani (art 87 pt. 1 din O.U.G. 195/2002).
In concluzie, asteptati rezultatele analizelor de sange si apoi reveniti cu detalii. Retineti ca aceste rezultate pot fi contestate, dar este prematur acum sa discutam, in lipsa unor valori certe.
Alcoolemia in sange va avea o valoarea dubla celei stabilite cu etilotestul.
Poate exista o recalculare a rezultatelor privind alcoolemia in sange.
Si, in functie de circumstantele atenuante, reale si personale , se poate dispune o amenda administrativa.

Sau , odata dispusa trimiterea in judecata, pedeapsa privativa de libertata a inchisorii poate fi individualizata prin suspendarea conditionata a pedepsei , conform art.81 C.Penal.;)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat