Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA export intracomunitar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA export intracomunitar

O societate din România vinde marfa in Spania .Transportul conform contract este Ex work.Cumparatorul revânzător da ordin firmei de transport sa ducă marfa in UngariaLa un control ulterior s-a constatat ca transportul este plătit de firma din Ungaria iar firma din România obligată sa colecteze TVA.Mentionez ca in contract nu s-a stipulat ca firma din Ungaria plătește transportul
Operațiunea a fost declarată in 390Spania
Va rog sa m-a ajutați cu o opinie

Este o operatiune triunghiulara.Relatia de transport fiind intre firma din Spania si firma din Ungaria , pentru dvs este o livrare locala cu TVA , deoarece bunurile vandute le puneti la dispozitia firmei din Spania(care are obligatia de a se inregistra in scop de TVA in Romania ) pe teritoriul Romaniei conform conditiei de livrare Ex Works-Nu se aplica masurile de simplificare in acest caz.Pentru cumparatorul revanzator(Spania) -este o achizitie locala si livrare intracomunitara si pentru beneficiarul final (Ungaria) este o achizite intracomunitara
Cabinet Expert Contabil, Contabil
Alina Constantinescu a scris:

Este o operatiune triunghiulara.Relatia de transport fiind intre firma din Spania si firma din Ungaria , pentru dvs este o livrare locala cu TVA , deoarece bunurile vandute le puneti la dispozitia firmei din Spania(care are obligatia de a se inregistra in scop de TVA in Romania ) pe teritoriul Romaniei conform conditiei de livrare Ex Works-Nu se aplica masurile de simplificare in acest caz.Pentru cumparatorul revanzator(Spania) -este o achizitie locala si livrare intracomunitara si pentru beneficiarul final (Ungaria) este o achizite intracomunitara

[
Dacă din contract nu rezulta ca marfa va fi livrata unei alte firme din alt stat și nici ca transportul va fi achitat sub condiție Ex works de o firma din Ungaria de unde trebuia sa știe firma din România sa factureze cu TVA Marfa se prelua de la poarta fabricii Firma din Spania nu a comunicat cod de TVA pentru România
Trebuia sa se treacă in contract ca firma din Spania revinde marfa in Ungaria și ultima plătește transportul?
Transportatorul când venea la poara fabricii știa unde duce marfa și nu cine l-a plătit
De fapt in contractul de vânzare cu firma din Spania transportul putea fi cpt sau exwprks.
Cum se procedează?
Mulțumesc

. Considerați ca este Operațiune triunghiulara?

Dacă firma din Spania conform contract devine proprietara mărfii și nu s-a înregistrat in scop de TVA in România cum se procedează ?

Promod, utilizator
''(3) Conform art. 275 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal, locul livrării este locul unde bunurile sunt puse la dispoziția cumpărătorului, în cazul în care bunurile nu sunt transportate sau expediate. În categoria bunurilor care nu sunt transportate sau expediate se cuprind bunurile imobile, precum și orice alte bunuri mobile corporale care, deși sunt livrate, între vânzător și cumpărător nu există relație de transport. Exemplu: o persoană impozabilă A stabilită în România livrează bunuri unei alte persoane impozabile B stabilite în alt stat membru sau în România. Bunurile sunt transportate direct la C, o altă persoană, care cumpără bunurile de la B. În primul caz persoana obligată să realizeze transportul este A sau B. Pe relația A - B se consideră o livrare cu transport, iar pe relația B - C se consideră o livrare fără transport. În al doilea caz, dacă persoana obligată să realizeze transportul este C, pe relația A - B se consideră o livrare fără transport, locul livrării fiind locul unde bunurile sunt puse la dispoziția lui B, iar în relația B - C se consideră o livrare cu transport, locul livrării fiind locul unde începe transportul, respectiv în statul membru al furnizorului A, unde se află bunurile atunci când începe transportul.''

''9) Livrarea intracomunitară reprezintă o livrare de bunuri, în înțelesul alin. (1), care sunt expediate sau transportate dintr-un stat membru în alt stat membru de către furnizor sau de persoana către care se efectuează livrarea ori de altă persoană în contul acestora.''

Eu asa zic ca este o operatiune triunghiulara: trei participanti din trei state membre diferitre, doua tranzactii si un siungur transport.Daca relatia de transportul era intre firma dvs. si a firmei din Spania (in contract trebuie prevazut in sarcina cui cade transportul-conditia de livrare element important in aceste operatiuni triunghiulare) si va comunica un cod de TVA din Spania se incadra la livrare intracomunitara. In cazul dvs. a fost o livrare fara transport .
Cabinet Expert Contabil, Contabil
Mulțumesc pentru ajutor
In contract s-a stipulat ca transportul poate fi Ex sau cpt
Cumpărătorul a transmis codul sau din Spania și nu a transmis ca transportul l-a trecut in sarcina cumpărătorului final
Nu s-a înregistrat in România deci facturarea cu TVA nici nu ar fi fost posibila
Poate nici nu a știut Dacă nu e înregistrat in scopuri de TVA im România credeți ca se poate factura TVA ? In contract nu a fost trecut ca transportul in cazul in care este Ex este sub conditie .
Promod, utilizator