Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Accident cu vătămare corporală. Cât trebuie să ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Accident cu vătămare corporală. Cât trebuie să plătească șoferul vinovat?

Cât trebuie să plătească un șofer care se declara vinovat într un accident rutier în urma căruia a rezultat o victimă cu fracturi și entorsă la braț

Manuela Rășină, administrator
Emitza, inteleg ca ati trecut printr-o experienta traumzatizanta, dar asta nu va da dreptul sa va descarcati frustrarile pe cei care au incercat sa va ajute
Vi s-a rapuns foarte clar de la bun inceput la intrebare, cel care se face vinovat de accident nu va plati in mod direct nimic, daca are o asigurare RCA valabila, pentru ca plata daunelor e un risc acoperit de polita RCA.

Daca de fapt dumneavoastra doreati sa intrebati altceva, de exemplu "cum pot sa il fac pe cel vinovat de accident sa sufere", atunci nu ati formulat corect intrebarea...
Sunt doua situatii: 1. Autoturismul implicat in evenimentul rutier, al carui sofer s-a declarat vinovat, avea polita RCA valabila la data producerii accidentului si 2. Autoturismul respectiv nu avea polita RCA valabila sau polita era falsa. In primul caz, doar asiguratorul RCA despagubeste victima (moral si material) si tot acesta (asiguratorul) achita cheltuielile de spitalizare. Sfatuita, puteti opta pentru plata despagubirilor pe cale amiabila( direct cu asiguratorul, dar reprezentata de un av.specializat si nu doar "specializat" sau pe calea Instantei( de preferinta in penal daca sunt peste 90 zile ingrijiri medicale sau s-a pus viata in pericol ori s-a creat un prejudiciu estetic grav si permanent( toate acestea se retin prin Certificatul medico-legal sau dupa caz Raportul de constatare medico-legala). Nu se poate raspunde strict la intrebarea dvs. Intrucat ar trebui sa cunosc o serie de aspecte- nr.de zile de ingrijiri medicale, varsta victima, loc de munca etc. Cand a avut loc accidentul si daca s-a depus plangere la politie/parchet? In cel de-al doilea caz, va despagubeste Fondul de Protectie al Victimelor Strazii( parte din BAAR), care isi recupereaza suma de la vinovat. Din orice punct ati privi lucrurile, trebuie aratat vinovatul, altfel dvs. platiti si cheltuielile de spitalizare. O suma exacta nu stim niciodata avand in vedere ca practica Instantelor de judecata inca este neunitara cu privire la sumele de despagubiri in spete similare, noi nu putem decat sa tindem catre o suma cat mai mare de despagubire, conturand cat mai bine situatia in fiecare dosar in parte.
Multumesc doamna Diana Cioroiu