Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcul ani pensie eronat?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcul ani pensie eronat?

Tatal meu a implinit in aprilie 60 ani, a depus pentru pensionare anticipata 2 documente care atesta urmatoarele: 23 ani lucrati la umeb + 16 ani la o societate privata. Cererea de pensionare a fost respinsa cu motivul ca nu are minimum 35 ani lucrati(claculul lor retine 33 ani si 7 luni!) dar din calculul simplu 23+16=39. Sa formulam o contestatie? ce sa contina aceasta?
Ce au motivat pentru restul stagiului neluat in calcul ?
Nu ati depasit termenul pentru contestatie ?
Nu au motivat in nici un fel. Doar au respins pe motiv ca nu implineste minimum de 35 ani , iar in baza calculelor lor detaliate rezuma la 33 ani si 7 luni.. Nu a iesit din termen , a ajuns plicul si a fost semnat pe 8 decembrie iar termenul scris de contestatie este de 30 zile
ovidiu010, utilizator
Inainte de depunerea contestatiei ar trebui sa mergeti la casa locala si sa lamuriti de ce nu a intrat in calcul tot stagiul de cotizare.
Este posibil ca pentru o perioada lucrata la societatea privata aceasta sa nu fi platit CASS.
Pentru pensionare anticipata nu avea stagiul de cotizare , numai pentru cea anticipata partiala putea depune dosarul.

Neplata contributiilor nu afecteaza stagiul de cotizare .
Pentru perioada lucrata la societatea comerciala a fost emisa o adeverinta care contine salariul si cotizatiille lunare platite.