avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcul ani pensie eronat?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcul ani pensie eronat?

Tatal meu a implinit in aprilie 60 ani, a depus pentru pensionare anticipata 2 documente care atesta urmatoarele: 23 ani lucrati la umeb + 16 ani la o societate privata. Cererea de pensionare a fost respinsa cu motivul ca nu are minimum 35 ani lucrati(claculul lor retine 33 ani si 7 luni!) dar din calculul simplu 23+16=39. Sa formulam o contestatie? ce sa contina aceasta?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:45, 10 Decembrie 2017
Ce au motivat pentru restul stagiului neluat in calcul ?
Nu ati depasit termenul pentru contestatie ?
Nu au motivat in nici un fel. Doar au respins pe motiv ca nu implineste minimum de 35 ani , iar in baza calculelor lor detaliate rezuma la 33 ani si 7 luni.. Nu a iesit din termen , a ajuns plicul si a fost semnat pe 8 decembrie iar termenul scris de contestatie este de 30 zile
Ultima modificare: Duminică, 10 Decembrie 2017
ovidiu010, utilizator
Inainte de depunerea contestatiei ar trebui sa mergeti la casa locala si sa lamuriti de ce nu a intrat in calcul tot stagiul de cotizare.
Este posibil ca pentru o perioada lucrata la societatea privata aceasta sa nu fi platit CASS.
Pentru pensionare anticipata nu avea stagiul de cotizare , numai pentru cea anticipata partiala putea depune dosarul.

Neplata contributiilor nu afecteaza stagiul de cotizare .
Pentru perioada lucrata la societatea comerciala a fost emisa o adeverinta care contine salariul si cotizatiille lunare platite.

Alte discuții în legătură

Calcul pensie grupa a ii-a modificat 2014 a legii nr. 380/2013 ContSters307950 ContSters307950 O persoana are vechime efectiva in munca de 23 de ani + grupa a II-a= 30 de ani.(pana in anul 2001). Aceasta are varsta de 56 de ani. Legea pentru grupa a II ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata traianp traianp buna ziua am si eu o intrebare o persoana de sex masculin cu varsta de 62 ani si 37 ani vechime in munca se poate pensiona mentionez ca la implinirea ... (vezi toată discuția)
Posibilitate de pensionare bordeandumitru bordeandumitru DATA NASTERII : 15.03.1957 PERIOADA DURATA GRUPA 1 Octombrie 1976 -- Iunie 1977 ... (vezi toată discuția)