Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

buna ziua
am si eu o intrebare
o persoana de sex masculin cu varsta de 62 ani si 37 ani vechime in munca se poate pensiona
mentionez ca la implinirea varstei de 60 ani a depus un dosar de pensionare anticipata si a fost respins pe motivul ca la data depuneri acestuia ii lipseau 3 luni de cotizatie pentru perioada minima admisa la pensionarea anticipata
va multumesc
Pentru pensionarea anticipata este necesar sa fie realizat stagiul complet prevazut de lege. In cazul dat de dvs. varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani, in care NU se includ perioadele asimilate (armata, facultate, pensie de invaliditate, etc.)
Daca persoana a mai lucrat sau a cotizat macar cele 3 luni necesare pentru completarea stagiului, atunci dosarul va fi admis la urmatoarea depunere.
Pentru pensie anticipata,conditia de stagiu este de 43 de ani,fara stagiu asimilat.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiu asimilat.

La care din cele de mai sus,ii lipsesc 3 luni ?

Banuiesc ca este vorba de pensie anticipata partiala,cu penalizare.

Asta inseamna ca in 37 ani,are si stagiu asimilat.Daca se scade din 37,nu mai raman 35.Raman doar 34 ani si 9 luni.