avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

buna ziua
am si eu o intrebare
o persoana de sex masculin cu varsta de 62 ani si 37 ani vechime in munca se poate pensiona
mentionez ca la implinirea varstei de 60 ani a depus un dosar de pensionare anticipata si a fost respins pe motivul ca la data depuneri acestuia ii lipseau 3 luni de cotizatie pentru perioada minima admisa la pensionarea anticipata
va multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 15:55, 22 Februarie 2013
Pentru pensionarea anticipata este necesar sa fie realizat stagiul complet prevazut de lege. In cazul dat de dvs. varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani, in care NU se includ perioadele asimilate (armata, facultate, pensie de invaliditate, etc.)
Daca persoana a mai lucrat sau a cotizat macar cele 3 luni necesare pentru completarea stagiului, atunci dosarul va fi admis la urmatoarea depunere.
Pentru pensie anticipata,conditia de stagiu este de 43 de ani,fara stagiu asimilat.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiu asimilat.

La care din cele de mai sus,ii lipsesc 3 luni ?

Banuiesc ca este vorba de pensie anticipata partiala,cu penalizare.

Asta inseamna ca in 37 ani,are si stagiu asimilat.Daca se scade din 37,nu mai raman 35.Raman doar 34 ani si 9 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cind pot depune dosarul de pensie anticipata vlad george vlad george sint nascut in anul 1952,sex masculin,incadrat in munca din anul 1971 pina in prezent,am o vechime in munca de 43 de ani cu tot cu armata(stagiu ... (vezi toată discuția)
Iesire la pensie Andreea S. Andreea S. Buna ziua, Va rog, daca se poate, sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: Avem urmatoarele date: -1 pers. de sex masculin -vechime in munca 37 de ani ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata ciubotarudan ciubotarudan Cand m-as putea pensiona anticipat sau patrial anticipat , avand urmatoarele date : sex masculin , nascut 20.06.1954 , 18 ani si 6 luni CIM ( din care 13 ... (vezi toată discuția)