Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Cand m-as putea pensiona anticipat sau patrial anticipat , avand urmatoarele date : sex masculin , nascut 20.06.1954 , 18 ani si 6 luni CIM ( din care 13 ani si 7 luni lucrati 75% gr. 2 de munca,pana in1994 ),1 an somaj ,3 ani facultate la zi , 2 ani armata , 5 ani pensionat medical gradul 2, 2ani contract de mandat . Va multumesc anticipat pentru sfaturi.
Din cele postate rezulata-Limita de varsta la 65 de ani.
Pensie anticipata sau anticipata partiala a la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
D-voastra aveti 25 de ani de stagiu,fara stagiul asimilat.
Si in acest caz cat ar mai trebui sa contribui ca sa pot iesi cat mai repede la pensie?
Trebuie sa indepliniti stagiul complet de 35 de ani.
Din calculele mele reiese ca aveti 34 de ani de stagiu in care intra si stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Daca veti indeplini conditia de stagiu de 35 de ani,doar limita de varsta la 63 de ani.