Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... DOSAR DE PENSIONARE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

DOSAR DE PENSIONARE

Buna ziua.Sex.bar.nascut 06.08.1961.angajat din 15.09.1980.pana in prezent fara intrerupere.Din15.09.1980-16.10.1980.gr.2.100% din 25.04.1982-31.03.2001.gr.2.100% armata 1an si 06 luni.somaj 2ani. Va rog sa-mi spuneti cati ani se adauga in plus la cei lucrati in gr.2? Cat am stagiul comlet de ani lucrati? Cand pot sa depun dosaru de pensionare fara penalitati? Va multumesc anticipat.
Stagiul aferent = 4 ani si 9 luni
Total stagiu de cotizare = aproximativ 41 ani si 1 luna
-Limita de varsta la 61 ani.
-Pensia anticipata la 60 de ani, daca indepliniti conditia de stagiu de 43 de ani, fara stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
-Pensie anticipata partiala la 60 de ani cu penalizare de 1,8, sau 2,4%.
va rog sa-mi spuneti daca mai lucrez 2ani sa am stagiu complet de 43 ani.tot la 60ani pot iesi la pensie?
Da.
multumesc
undita, utilizator