avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare pentru limita de vârstă barbati
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare pentru limita de vârstă barbati

Bună ziua.As dori să întreb dacă am dreptul la pensionare având vârstă de 58 de ani ,39 de ani de cotizare din care 19 ani in grupa a II.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 12:36, 16 Iulie 2017
Limita de varsta la 61 ani
Pensie anticipata sau anticpata partiala la 60 de ani
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani, fara stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani, fara stagiul asimilat.
Penalizarea poate fi de 1,8%, daca in cei 39 de ani aveti stagiu asimilat(armata).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare la limita de varsta Laurae1 Laurae1 Buna seara, Tatal meu are 58 de ani, 30 de ani si 10 luni de munca vechime, din care 18 ani si 4 luni lucrati in grupa a II-a de munca 100%. Imi puteti spune ... (vezi toată discuția)
Pensie paulibrion paulibrion Sunt nascut in 1955 in 29 septembrie.Am 35 ani vechime,in campul muncii.din care:in grupa 1 am 3 ani cu procent de 30 la suta si 2 ani cu procent de 50 la ... (vezi toată discuția)
Pensionare costachegoga costachegoga Buna ziua, Sunt nascut in data de 04.05.1958, am vechime in munca 35 de ani din care 18 ani in grupa II . Cand ma pot pensiona ? Multumesc (vezi toată discuția)