Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare pentru limita de vârstă barbati
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare pentru limita de vârstă barbati

Bună ziua.As dori să întreb dacă am dreptul la pensionare având vârstă de 58 de ani ,39 de ani de cotizare din care 19 ani in grupa a II.
Limita de varsta la 61 ani
Pensie anticipata sau anticpata partiala la 60 de ani
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani, fara stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani, fara stagiul asimilat.
Penalizarea poate fi de 1,8%, daca in cei 39 de ani aveti stagiu asimilat(armata).