Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Anticipata fara penalizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Anticipata fara penalizare

Buna ziua! Va rog mult sa ma ajutati sa aflu daca pot iesi la pensie anticipata fara penalizare in urmatoarele conditii: Am intrat in productie la 1 oct. 1970, acum am 60 ani si 5luni(am implinit 60ani in 6septembrie 2012), am lucrat in grupa a II-a de munca 9ani.In prezent, deci, am 42ani si 4 luni de activitate din care armata 1ansi 4luni.

Multumesc frumos.
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
-Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 2 ani si 3 luni(3 luni la 1 an).
Asta ar insemana:42 si 4 - 1 si 4 = 41.
41 + 2 ani si 3 luni=43 si 3 luni,stagiu de cotizare,fara stagiu asimilat.

Daca calculele mele sunt corecte,va incadrati la pensie anticipata fara penalizare.

Conditiile pentru pensie anticipata fara penalizare sunt:
-Varsta 60 de ani.
-Stagiu de cotizare de 43 de ani,fara stagiu asimilat(armata).
Multumesc.