Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Iesire la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Iesire la pensie

Buna ziua,
Va rog, daca se poate, sa ma ajutati cu urmatoarea situatie:
Avem urmatoarele date:
-1 pers. de sex masculin
-vechime in munca 37 de ani (acelasi loc de munca) cu un program de 12 h lucrate cu 24 h libere
- 2 ani armata

Cand poate iesi aceasta persoana la pensie?
Lucrul 12h cu 24 se incadreaza la vreun tip de conditii (speciale, deosebite sau alte conditii)?

Multumesc
Andreea S., utilizator
Limita de varsta la 65 ani
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 ani
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43, fara stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate)..
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 ani, fara stagiu asimilat..
Buna seara ,

Stagiul minim de cotizare este de 15 ani, atât pentru femei, cât şi pentru bărbaţi. Atingerea acestui stagiu se realizează prin creşterea stagiului minim de cotizare,
Stagiul complet de cotizare este de 35 de ani, atât pentru femei, cât şi pentru bărbaţi.
Limita de virsta este 65 ani.

Cu drag