Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... VECHIME SI PENSIONARE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

VECHIME SI PENSIONARE

Buna ziu.O persoana de sex masculin nascuta in data de 19.01.1964,care a inceput sa lucreze din 07.01.1982 si pina in prezent ,fara a avea intreruperi ,cita vechime are si cind se poate pensiona la limita de virsta.
Multumesc anticipat pt raspunsul Dv.
1. Pentru un barbat nascut in 1964 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 65 de ani, daca are un stagiu de cotizare de 15 ani;
- pensie anticipata (fara dimunuare), la varsta de 60 de ani, daca are un stagiud e cotizare de 43 de ani;
- pensie anticipata partiala, la varsta de 60 de ani, daca are un stagiud e cotizare de 35 de ani.

3. Pana acum are un stagiu de cotizare de aproximativ 31 de ani.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
In prezent are 31 ani si 9 luni vechime;
Se poate pensiona pt limita de varsta la 65 ani. Stagiul complet de cotizare - 35 ani.
Perioada lucrata din 07.01.1982 pana la 01.10.2013 reprezinta 31 ani 8 luni 24 zile de stagiu de cotizare.
Conform legii actuale, pensia limita de varsta se cuvine la implinirea a 65 de ani, adica in ianuarie 2029.
Daca va lucra in continuare, fara intreruperi, ar putea beneficia de pensia anticipata (fara penalizare) dupa realizarea a 43 de ani de munca (in ianuarie 2025), cu conditia ca armata sa nu fie inclusa in cei 31 ani 8 luni 24 zile.