Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am 38 de ani vechime. Pot deveni pensionar?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am 38 de ani vechime. Pot deveni pensionar?

Buna,

Sunt nascut in 14 octombrie 1954 (varsta de 58 ani) si am 39 de ani pe cartea de munca, din care unul e anul in care am efectuat stagiul militar. Grupa a III-a, conditii normale de munca. In ce conditii as putea sa ma pensionez, in conditiile legislatiei din iunie 2012? Ce fel de pensie?

Multumiri anticipate!
alinbolbos, utilizator
nu aveti varsta de pensionare prevazuta de lege
Multumesc pentru raspunsul prompt. Hmm, nu am varsta nici pentru cea anticipata? Cineva apropiat, nu stiu cat de documentat, mi-a spus ca legislatia in vigoare imi permite sa ma pensionez, cu vechimea de 38 ani si varsta de 58.
Presupunand ca sunteti de sex masculin, va puteti pensiona anticipat partial la implinirea varstei de 60 de ani.
Va puteti pensiona la virsta standard de pensionare de 65 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul complet de cotizare este de 35 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 43 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat partial la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
1. Pentru un barbat nascut in octombrie 1954 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta, la 65 de ani, in octombrie 2019;
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani, in octombrie 2014 (diminuarea pensiei va fi de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare);
- pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, in octombrie 2014, daca veti avea un stagiu de cotizare de 43 de ani.

3. Perioada de stagiu militar obligatoriu este perioada asimilata stagiului de cotizare la pensie si se valorifica numai la pensia pentru limita de varsta.

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane