avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 455 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand ma pot pensiona anticipat sau anticipat partial?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand ma pot pensiona anticipat sau anticipat partial?

Sunt nascut in data de 03.01.1954 si lucrez din anul 1976 (in perioada 74-76 am efectuat stagiul militar).
Cand pot beneficia de pensie anticipata sau anticipata partial.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Catalina Apetrachioaei , Consilier juridic 19:50, 5 Noiembrie 2011
Va puteti pensiona anticipat sau anticipat partial la 60 de ani.

Pentu a va pensiona anticipat trebuie sa aveti o vechime de 43 de ani fara perioada de stagiu militar iar pentru pensionare anticipata partiala (cu penalizare) de minim 35 de ani.
intrucat nu rezulta ca ati lucrat in alte conditii decat cele normale

Stagiul complet de cotizare: 35 ani
Virsta de pensionare: 65 ani (Ianuarie 2019)

Potrivit Legii nr. 263/2010

Va puteti pensiona la virsta standard de pensionare de 65 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul complet de cotizare este de 35 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 43 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat partial la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani.*

* Vista standard de pensionare poate fi redusa conform prevederilor legii 263/2010 in urmatoarele conditii:

- Lucrul in conditii deosebite;
- Lucrul in conditii speciale;
- Lucrul in conditii de handicap preexistent calitatii de asigurat;
- Persecutii politice cu privare de libertate, deportare in strainatate, prizonierat, beneficiari ai Decretului – Lege 118/ 1990;
- Au lucrat in zonele I si II de expunere la radiatii;



Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.Pentru pensie anticipata fara penalizare conditia de stagiu este de 43 de ani,fara stagiu asimilat.Pentru pensie anticipata partiala cu penalizare conditia de stagiu este de 35 de ani,fara stagiu asimilat.
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2019 luna Ianuarie la virsta standard de pensionare de 65 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 35 ani.

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2014 luna Ianuarie la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 45 ani.

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2014 luna Ianuarie la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie limita de varsta - nascut in februarie 1956 s_marius s_marius - sunt angajat din 1973 (conditii de munca normala), sunt nascut in februarie 1956 - armata am facut-o intre anii 1976 - 1978 - am fost somer un an Cand as ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata gabrielastan gabrielastan Buna ziua! As dori sa stiu care sunt conditiile de pensionare pt. un barbat nascut in 20 decembrie 1961, cu un stagiu de cotizare de 31 ani? Multumesc. (vezi toată discuția)
Am 38 de ani vechime. pot deveni pensionar? alinbolbos alinbolbos Buna, Sunt nascut in 14 octombrie 1954 (varsta de 58 ani) si am 39 de ani pe cartea de munca, din care unul e anul in care am efectuat stagiul militar. ... (vezi toată discuția)