avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cind pot depune dosarul de pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cind pot depune dosarul de pensie anticipata

sint nascut in anul 1952,sex masculin,incadrat in munca din anul 1971 pina in prezent,am o vechime in munca de 43 de ani cu tot cu armata(stagiu militar)efectuat dupa incadrare in munca,un an am lucrat ca zilier la o firma de stat in vacante de la varsta de 15 ani,varsta 61 ani.
ideplinesc conditiile pentru pensionare anticipata la 43 de ani in anul 2013?
in cazul cind nu indeplinesc conditiile de pensionare anticipatata ma pot pensiona anticipat partial? care este procentul de penalizare in acest caz?
multumesc anticipat.
Ultima modificare: Sâmbătă, 1 Iunie 2013
vlad george, utilizator
Cel mai recent răspuns: Gabi50 , utilizator 08:08, 2 Iunie 2013
Luna nasterii.
- pensie anticipata (fara penalizare) la implinirea varstei de 60 ani daca aveti un stagiu de cotizare cu 8 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare (8 + 35 = 43 ) fara stagiu asimilat - adica fara armata, facultate
- pensie anticipata partiala ( cu penalizare de 0,75 x cu nr lunilor de anticipare ) la implinirea varstei de 60 ani daca aveti stagiu complet de cotizare (35 ani ) sau l-ati depasit cu pana la 8 ani ( tot fara stagiu asimilat)
- pensie limita de varsta la 65 ani.
12.08.1952-va mutumesc anticipat ptr.raspuns
Daca depuneti dosar de pensie anticipata partiala in august 2013 penalizarea va fi de 36%.
Conditia de pensie anticipata (fara penalizare) nu o indepliniti deoarece va trebuie un stagiu de cotizare de 43 ani fara stagiu asimilat. ( armata, facultate).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare ionitaaneta ionitaaneta Sotul meu,nascut la 23 oct.1952 cu activitate in munca incepind cu 15.10.1970 si pina in prezent( in acest interval a fost a fost in armata 1an si 4 luni) ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata traianp traianp buna ziua am si eu o intrebare o persoana de sex masculin cu varsta de 62 ani si 37 ani vechime in munca se poate pensiona mentionez ca la implinirea ... (vezi toată discuția)
Stagiu cotizare la fondul de pensii miresanu miresanu am cotizat la fondul de pensii din 1976( martie )pana in prezent(mai 2011)=35 ani Actual activez ca PFA si as dori sa stiu daca pot sa nu mai platesc ... (vezi toată discuția)