Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bătrâni excluși din composesorat. Vă rog ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bătrâni excluși din composesorat. Vă rog ajutați-ne, la cine să mai apelăm?

Buna ziua, va scriu in numele mai multor batrani dintr-un sat din Jud Cluj.Aici suntem o comunitate mica si 99 % sunt oameni foarte batrani.Satul detine un Composesorat care are padure si pasune.Exista doua CF-uri , unul pe padure si unul pe pasune.Din aceste CF-uri fiecare proprietar si-a scos CF pe cota parte pe care o detine cu numele fiecaruia.imi cer scuze , incerc sa descriu situatia asa cum o vedem noi...nu suntem in domeniu.In cF-urile cu cotele parti sunt bunicii si strabunicii nostrii, doar 2, 3 batranei mai traiesc restul sunt mostenitorii si stau in sat.Nu s-au facut modificari in CF.In urma cu 4 ani un tip a venit la batranelul care conducea composesoratul, il administra si a preluat composesoratul pe baza unei procuri.S-a facut o sedinta in taina, cu 10 oameni ( exista 45 CF-uri cu cote parti ) si s-a preluat composesoratul.Acest tip a facut un act de comodat cu firma cumnatului sau si pasunea satului de 22 ha a bagat-o la Apia.A luat de 3 ani suventie de 500000 lei/an si nimeni nu a stiut nimic.A venit cu oile lui, s-a bagat pe pasunea oamenilor si noi nu putem face nimic.Anul trecut cand eu personal mi-am desenat terenul pentru Apia am vazut ca pasunea satului este inscrisa la Apia si am anuntat oamenii din sat.L-am luat l-a rost pe tip care bine mersi o predat composesoratul la alta persoana (prieten de-al lui) tot asa cu o sedinta cu oamenii lui, 10 persoane.Noul patron daca il pot numi asa, ne-a comunicat ca o sa fie bine si banii care i-a luat respectivul de la Apia se vor impartii oamenilor sau se va face ceva in folosul satului.A trecut un an si noul patron si-a cumparat masina noua, are slugi si traieste foarte bine.Batranii de 90 de ani merg cu sacurile si curata pasunea ca domnul spune ca nu poate folosi banii pentru curatarea pasunii ca ii trebuie chitanta.Am mers la DNA si le-am spus povestea, ne-au recomandat sa il dam in judecata.Aici sunt oameni batrani care nu se pot deplasa la Cluj in tribunale, unii nu stiu citi, sunt oameni simpli...Eu sunt singura care sunt tanara in satul asta si ma doare sufletul sa vad ca vin altii sa isi bata joc de ei.Am lasat asa...pasunea ca pasunea s-a dus, dar a venit iarna, e frig...aici oamenii se incalzesc cu lemne.52 ha de padure e a composesoratului.Problema e ca nu le da voie patronul sa taie un lemn.Stau in frig si rabda.Ieri ne-a anuntat ca se da o caruta de lemne la fiecare casa...urraaa...am mers si eu sa vad lista la rugamintea unor vecini si surpriza...tot la pilelor lor se dau lemne, nu la toti....Se platesc carute sa le transporte din banii nostrii, se plateste paza padurii din banii nostrii si cul,ea nu putem lua lemne din padure.Intrebarea mea este si sper ca am fost destul de explicita, la cine trebuie sa apelam sa ne ajute.Oamenii astia strica sute de milioane din banii nostrii fara sa ne intrebe si ne lasa si fara pasune la animale si lemne de foc.Va rog ajutati-ne.La cine sa mai apelem?Ce sa facem?
Va multumesc anticipat
Manuela Rășină, administrator