Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarul pe card
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarul pe card

La privat, este obligatoriu ca plata salariului sa se facă prin card bancar? Angajatorul meu îmi cere să deschid cont de card motivând că așa este procedura și mai mult, fiind în insolvență, spune că nu are voie să scoată din banca bani numerar. Dumneavoastră ce-mi puteți spune ?
Angajatorul nu poate dispune efectuarea platii salariului pe card fara acordul salariatului .. in acest sens, se prevede in art.166 (2) C.mun. : Plata salariului se poate efectua prin virament intr-un cont bancar.

Asadar, nu este obligatorie plata salariului prin virament bancar (card).