Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Politia Locala imi cere datele conducatorului auto pt ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Politia Locala imi cere datele conducatorului auto pt amenda

Buna ziua,
Am gasit azi in parbriz, o "instiintare" din partea Politiei locale Sect 4, in care mi se cere sa furnizez datele soferului.
Stiu ca a aparut Decizia nr. 11/2017 a Înaltei Curți de Casație și Justiție, prin care s-a stabilit că agenții Poliției Locale nu au dreptul de a solicita proprietarului unui autoturism să comunice cine s-a aflat la volanul mașinii în momentul producerii unei contravenții si a fost publicată în Monitorul Oficial de marți, 19 septembrie.

Eu ce trebuie sa fac in acest caz? Cum trebuie sa procedez? Au voie sa mai ceara aceste date?

------
"Stimate conducator al auto nr. .... oprit voluntar in....
In conformitate cu prevederileOUG nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, modificata si republicata si a HG nr. 139/2006-Reglulamentul de aplicare a OUG nr. 195/2002 modificata si republicata, fapta dumneavoastra de a opri voluntar cu autovehicululin acest loc, constituie contraventie, potrivit nrt. 142, lit. e din HG nr 139/2006 si se sanctioneaza conform OUG nr. 195/2002 cu puncte de amenda si de penalizare.
Tinand seama de cele mai sus-enuntate, va adresam rugamintea de a ne comunica datele de identitate (copii act identitate, permis de conducere si certificat de inmatriculare) in termne de 5 zile de la data prezentei, in caz contrar urmand a fi aplicate prevederile legale in materie."

Va multumesc!
Aveti dreptate cu Decizia nr.11 a ICCJ, probabil nu au aflat si cei de la politia locala. Nu faceti nimic, in caz de incheiere a unui PV de contraventie pe baza faptului ca nu ati raspuns solicitarii, puteti depune plingere contraventionala impotriva acelui PV, invocind Decizia ICCJ.
Nu aveți obligația sa comunicați datele și nici nu sunt consecințe pt necomunicarea acestor date.

gi-jane2 a scris:

Nu aveți obligația sa comunicați datele și nici nu sunt consecințe pt necomunicarea acestor date.

Se mai poate face ceva in cazul in care deja am fost la politia locala cu instiintarea si am primit procesul verbal ?
Multumesc!
Nu mai puteti face nimic, doar sa platiti jumatate din minimul amenzii.
Pai daca ati dat deja datele, de ce mai intrebati cum sa procedati ?
Daca v-au dat amenda pt oprire voluntara in loc nepermis, n-ati decat s-o platiti.