avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1088 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS(sanatatea) din 1 ianuarie 2018 + imp chirii + ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS(sanatatea) din 1 ianuarie 2018 + imp chirii + dividende+limita TVA

Buna ziua,

1. Stiu ca CASS (sanatatea) din 1 ianuarie 2018 este 10%.
Stiu ca se plateste si la DIVIDENDE si la toate veniturile.
Aceasta mai este PLAFONATA? Daca este plafonata, se ia in calcul ficare tip de venit sau toate cumulate?

De exemplu daca am venituri din chirii care depasesc plafonul stabilit prin lege de 12 salarii (sau cum e), e clar ca platesc CASS la chirii. Mai platesc CASS si la dividende daca plafonul a fost atins din chirii?

2. Cat este deducerea personala la veniturile din chirii. Pana acum era 40% iar impozitul 16%. Acum stiu ca impozitul este 10%, dar cate este decuderea persoanala la chirii?

3. Impozitul pe dividende ramane 5%. Sanatatea este 10%. Plafonul cat este la sanatate? (intrebarea este asimilata celei de la pct 1)

4. Limita cf afaceri pt neplatitor de tva era 220.000 lei/an. Am inteles ca UE a dat ok-ul pt 300.000 lei/an. S-a votat in parlament aceasta majorare de plafon?

Alte discuții în legătură

Venituri din mai multe surse Rdee Rdee Daca obtin venituri din dividende ce depasesc 24960 platesc CASS in valoare de 2496 lei/an dar mai obtin si venituri din chirii in valoare de 19740 deci as ... (vezi toată discuția)
Venituri din dividende, drepturi de autor și din chirii. OanaJoana OanaJoana Buna ziua., Am un Srl , (sunt salariata cu part time al acestui srl) drepturi de autor și venituri din chirii. Dacă cedez drepturile de autor SRL ului si ma ... (vezi toată discuția)
Pfa norma venit - plafon 100.000 eur sau 65.000 eur (220.000 lei) ovidiu2929 ovidiu2929 Buna ziua Incerc sa gasesc detaliile corecte despre limita pe care un PFA cu norma de venit o are. In unele locuri se specifica pragul de 100.000 EUR - si ... (vezi toată discuția)