Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara si rata la banca
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara si rata la banca

In urma divortului copii au ramas la mama. Tatal are rata la banca si de platit pensie alimentara. Care este prioritatea la plata si care este proportia din salariul tatalui in vederea achitarii acestora.
Nu au legatura, trebuie sa platesca pensia stabilita si apoi se descurca si cu banca.. daca nu poate plati si e o datorie comuna, poate pretinde de la fosta sotie jumatate din rata.,
gi-jane2, moderator
Tatal primeste de la angajator un salariu net din care trebuie sa se descurce si cu rata si cu pensia stabilita de instanta. Asta in cazul in care achita la timp si de bunavoie.
In cazul restantelor, atat la pensie, cat si la rate, se poate ajunge la executare silita. Executarea silita prioritizeaza pensia ca 50% din net (retinere maxima). Dupa ce datoria de pensie se va fi stins, poate aparea si banca cu o poprire de 1/3 din net (daca exista un singur creditor) respectiv 50% din net (daca exista mai multi creditori).