Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Scaderea notei la purtare
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Scaderea notei la purtare

Un elev a carui sunt diriginta, a înjurat un profesor. S-a propus scăderea notei la 7 . E normal asa mult ? Cum as putea sa îl apară cumva ? Măcar sa nu i se scadă atât de mult, menționez ca el este un copil cuminte, iar acel profesor din cate am inteles înainte de a primi frumoasa replica l-ar fi făcut sobolan. Va multumesc!
Scaderea notei la purtare este o sanctiune complementara mustrarii scrise. Dv. sunteti cea care puteti aplica mustrarea scrisa.
Scaderea notei trebuie propusa de consiliul clasei, constituit legal din profesori, un parinte etc. si validata de consiliul profesoral.
Sanctiunea poate fi contestata la consiliu de parinte sau elev chiar si, daca rezultatul nu ii convine, la instanta. termenele sunt scurte, contectatia parca era in termen de 5 zile de la aplicare (nmu imi pare legal, ar trebui de la comunicare, spun eu). Se depune la secretariat si se rezolva in 30 de zile.
Daca toate acestea au dus la mentinerea sanctiunii, sanctiunea se poate totusi anula daca elevul are un comportament ireprosabil timp de 8 saptamani, pana la incheierea semestrului sau anului, dupa caz. Se poate nu inseamna ca se va anula sigur. Anularea se face de catre cine a aplicat-o. Vazand ca dirigintele poate aplica sanctiunea mustrarii, consider ca dv. o puteti retrage. Totusi, statutul elevului nu e clar, trebuie vazut si coroborat cu celelalte dispozitii legale, nu le am pe toate in minte acum.
Parerea mea este urmatoarea: vorbiti cu elevul, cu parintii, vedeti cine mai era de fata. negociati mustrarea cu colegii din consiliul clasei sau al scolii inainte de validare. Daca doriti alta sanctiune, era mai buna o mustrare individuala care, din ce retin, nu are posibilitatea scaderii notei la purtare.
Daca ajunge in instanta, e alegerea parintilor deja. Depinde si de varsta copilului.
Daca am gresit pe undeva, intrebati punctual si incerc sa verific, toate sunt din amintiri din Statutul elevului.
Liliana Gradinaru a scris:

Scaderea notei la purtare este o sanctiune complementara mustrarii scrise. Dv. sunteti cea care puteti aplica mustrarea scrisa.
Scaderea notei trebuie propusa de consiliul clasei, constituit legal din profesori, un parinte etc. si validata de consiliul profesoral.
Sanctiunea poate fi contestata la consiliu de parinte sau elev chiar si, daca rezultatul nu ii convine, la instanta. termenele sunt scurte, contectatia parca era in termen de 5 zile de la aplicare (nmu imi pare legal, ar trebui de la comunicare, spun eu). Se depune la secretariat si se rezolva in 30 de zile.
Daca toate acestea au dus la mentinerea sanctiunii, sanctiunea se poate totusi anula daca elevul are un comportament ireprosabil timp de 8 saptamani, pana la incheierea semestrului sau anului, dupa caz. Se poate nu inseamna ca se va anula sigur. Anularea se face de catre cine a aplicat-o. Vazand ca dirigintele poate aplica sanctiunea mustrarii, consider ca dv. o puteti retrage. Totusi, statutul elevului nu e clar, trebuie vazut si coroborat cu celelalte dispozitii legale, nu le am pe toate in minte acum.
Parerea mea este urmatoarea: vorbiti cu elevul, cu parintii, vedeti cine mai era de fata. negociati mustrarea cu colegii din consiliul clasei sau al scolii inainte de validare. Daca doriti alta sanctiune, era mai buna o mustrare individuala care, din ce retin, nu are posibilitatea scaderii notei la purtare.
Daca ajunge in instanta, e alegerea parintilor deja. Depinde si de varsta copilului.
Daca am gresit pe undeva, intrebati punctual si incerc sa verific, toate sunt din amintiri din Statutul elevului.

Va multumesc frumos!
Nu mai citati, va rog frumos.

Ok, sper sa va ajute raspunsul si reveniti daca intampinati probleme.