Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... nivel superior de pregatire SSM
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

nivel superior de pregatire SSM

studiile economice satisfac cerintele pentru nivel superior de pregatire in SSM?
Nu.
HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-art. 50 (1) Cerinţele minime de pregătire în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă
corespunzătoare nivelului superior, care trebuie îndeplinite în mod cumulativ, sunt următoarele:
a) absolvirea, în domeniile fundamentale: ştiinţe inginereşti, ştiinţe agricole şi silvice, cu diplomă de licenţă sau echivalentă, a ciclului I de studii universitare, studii universitare de licenţă, ori a studiilor universitare de lungă durată sau absolvirea cu diplomă de absolvire a studiilor universitare de scurtă durată;
b) curs în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, cu conţinut minim conform celui prevăzut în anexa nr. 6 lit. B, cu o durată de cel puţin 80 de ore;
c) absolvirea cu diplomă sau certificat de absolvire, după caz, a unui program de învăţământ postuniversitar în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, cu o durată de cel puţin 180 de ore.
(2) Îndeplinirea cerinţelor prevăzute la alin. (1) se atestă prin diploma de studii şi certificatele de absolvire a cursurilor prevăzute la alin. (1) lit. b) şi c).
(3) Cerinţa minimă prevăzută la alin. (1) lit. b) şi c) este considerată îndeplinită şi în situaţia în care persoana a obţinut o diplomă de master sau doctorat în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă.
Referitor la raspunsul d-voastra as dori sa adaug HG 955/2010 care schimba art. 50(1) din HG 1425/2006 astfel:
Art. 51^3. - (1) Cerinţele minime de pregătire în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă corespunzătoare ocupaţiei prevăzute la art. 51^1 lit. b) sunt:
a) studii universitare de licenţă absolvite cu diplomă, respectiv studii superioare de lungă sau de scurtă durată absolvite cu diplomă de licenţă ori echivalentă în domeniile fundamentale: ştiinţe inginereşti, ştiinţe agricole şi silvice.

- acel "ori" din textul legii permite si licenta in alte domenii?

multumesc
Nu.
Dupa "ori echivalenta" se precizeaza domeniile. Studiile economice nu sunt nominalizate.
Docan.Ovidiu a scris:

Referitor la raspunsul d-voastra as dori sa adaug HG 955/2010 care schimba art. 50(1) din HG 1425/2006 astfel:
Art. 51^3. - (1) Cerinţele minime de pregătire în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă corespunzătoare ocupaţiei prevăzute la art. 51^1 lit. b) sunt:
a) studii universitare de licenţă absolvite cu diplomă, respectiv studii superioare de lungă sau de scurtă durată absolvite cu diplomă de licenţă ori echivalentă în domeniile fundamentale: ştiinţe inginereşti, ştiinţe agricole şi silvice.

Nu detineti forma actualizata a NM de aplicare a Leg 319/2006 aprobate prin HG 1425/2006. Forma corecta a ART. 50 este cea prezentata de domnul Popa Gheorghe.

Art. 51^1 Art. 51^2 si Art. 51^3 au fost abrogate de pct. 5 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 1.242 din 14 decembrie 2011, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 925 din 27 decembrie 2011.
inspectorSSM, utilizator
multumesc si va doresc un an nou cu sanatate!