Forum Bani şi Afaceri ... Tedinţe imobiliare Folosirea unei parti din locuinta in regim de ...
Discuție deschisă în Tedinţe imobiliare

Folosirea unei parti din locuinta in regim de inchiriere hoteliera

Buna ziua. Vreau sa amenajez podul lucuintei, din care ar rezulta trei camere si un living, si sa il inchiriez in regim hotelier. Intrebarea este daca trebuie sa ma adresez Primariei cu cerere de urbansim pentru schimbare de destinatie in structura de turism cu functiune de cazare. Si daca o sa am nevoie de acordul vecinilor. Sau exista alta modalitate. Va multumesc si sarbatori fericite.
Amenajarea podului o puteti realiza in baza unui proiect de ctii. intocmit de o firma de proiectare autorizata. In proiect se va mentiona inclusiv schimbarea destinatiei cladirii.
In baza proiectului se solicita autorizatie de ctie. de la primarie.
Va multumesc pentru raspuns. Dar trebuie schimbata destinatie intregii cladiri, in ideea ca parterul o sa il pastram tot ca spatiu locuibil privat?
In proiectul nou va aparea si destinatia finala a locatiei in concordanta cu tema de proiectare pe care o veti da..
Multa lume in aflată în situaţia dvs. foloseşte platforma airbnb.com.
Laura Roca, Avocat
Multumesc. O sa incerc.