Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inmatriculare auto Romania
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inmatriculare auto Romania

Buna ziua
Sunt in Belgia de 10 luni. Mi-am scos eID belgian cu adresa in Belgia, fara cetatenie inca. Mi-am schimbat si permisul romanesc cu unul belgian.
Daca ma intorc in Romania si stau o perioada mai indelungata, statul roman ma poate obliga sa-mi inmatriculez masina in Romania, daca prezint la control (buletin+CI+cartea masinii+asigurare) toate belgiene?
Multumesc anticipat pentru raspuns!
ART. 82 OUG 195/2002
(4) Autovehiculele, tractoarele agricole sau forestiere si remorcile inmatriculate in alte state, detinute de persoane care au sediul sau domiciliul in Romania, pot fi conduse pe drumurile publice pe o perioada de maximum 90 de zile de la introducerea acestora in tara, daca sunt asigurate pentru cazurile de raspundere civila ca urmare a pagubelor produse prin accidente de circulatie.