Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ce salariu se va majora cu 25% ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ce salariu se va majora cu 25% ?

Bună dimineața !

Astazi, din nou la munca .....
si o alta problema !!! ......

Va rog sa aveți amabilitatea de a răspunde la următoarea problema:

- o colega a susținut examenul de promovare în luna decembrie 2017
- în urma promovării, i se va calcula salariul majorat începând cu data de 01.01.2018,
conform regulamentului de promovare
și conform art.13 alin.2 din O.U.G. nr.91 /06.12.2017 pentru modificarea şi completarea Legii-cadru nr.153 /2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice,
iar salariul majorat îl va primi în februarie 2018

- dar, începând cu data de 01.01.2018, cuantumul brut al salariilor de bază și cuantumul brut al sporurilor se majorează cu 25% faţă de nivelul acordat pentru luna decembrie 2017
conform art.38 alin.3 din Legea-cadru nr.153 /2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice și conform art.7 alin.2 din O.U.G. nr. 90 din 6 decembrie 2017 privind unele măsuri fiscal-bugetare, modificarea şi completarea unor acte normative şi prorogarea unor termene.

Problema este următoarea:
- cum se va face calculul salariului colegei ?
- care este ordinea în care se va face calculul salariului colegei ?
- la ce salariu de bază se va aplica majorarea de 25% ?
la salariul majorat, de promovare ? sau
la salariul avut în luna decembrie 2017, înainte de promovare ?
iar salariul de promovare va rămâne mai mic decât
cel stabilit prin art.13 alin.2 din O.U.G. nr.91 /06.12.2017
( pentru că, practic, în urma reținerii contribuțiilor transferate la angajat,
salariul majorat, de promovare, odată ce nu va fi majorat cu 25%,
va fi diminuat față de cel stabilit prin art.13 alin.2 din O.U.G. nr.91 /06.12.2017 ? )
- ce variantă de calcul este corectă din cele 3 variante de mai jos ?

1. - pentru luna ianuarie 2018:
- mai întâi se va calcula salariul majorat, de promovare
la care se va aduna
majorarea de 25% a salariului colegei avut în luna decembrie 2017, înainte de promovare ?
și așa se va merge tot anul 2018 cu acest salariu ?

sau
2. - pentru luna ianuarie 2018:
- mai întâi se va calcula salariul majorat, de promovare
la care se va aduna majorarea de 25% aplicată la salariul majorat, de promovare ?
pentru că altfel, salariul majorat, de promovare
ar fi mai mic decât cel stabilit prin art.13 alin.2 din O.U.G. nr.91 /06.12.2017 ?

sau
3. - pentru luna ianuarie 2018:
- mai întâi se va calcula salariul majorat, de promovare
la care se va aduna majorarea de 25% a salariului colegei avut în luna decembrie 2017, înainte de promovare ?
iar pentru luna februarie 2018:
majorarea de 25% se va aplica
și la salariul majorat, de promovare ?
sau la diferenta dintre salariul majorat, de promovare si salariul avut în luna decembrie 2017, înainte de promovare ?
pentru că altfel, salariul majorat, de promovare
ar fi mai mic decât cel stabilit prin art.13 alin.2 din O.U.G. nr.91 /06.12.2017 ?

Va rog din tot sufletul sa ma ajutati cu un sfat.
oanaportar, utilizator