Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru femei cu 5 copii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru femei cu 5 copii

Buna ziua
o femeie nascută in 1996 care a lucrat din 1982 de la vârsta de 16 ani , cumulând 35 ani de cotizație la fondul de pensii când poate solicita pensie anticipată ??? sau pensia normală pentru limita de vârsta si dacă legislatia actuala prevede o reducerea a vârstei de pensionare ,pentru că are 5 copiii născuti si crescuti. In prezent 2 copiii sunt înca minori de 16 si 17 ani. Vă multumesc mult !!
gutersergiu, utilizator
scuze am gresit anul 1966 nascuta
Scuze am gresit anul de nastere 1966 este anul corect >
Multumesc pentru raspuns . Ma anuntat un prieten ca a auzit la TV ca exista o modificare incepand cu 2018 la legea pensiilor care reduce varsta de pensionare pentru femeile care au nascut cel putin 3 copii.
Imi cer iertare am fost neatent la tastarea anului de nastere . Data nasterii 10.04.1966.
Scuze
Sa inteleg ca pensia anticipata poate obtine DOAR daca inplineste stagiul de 42 ani si 6 luni.Deci trebuie sa mai cotizeze la fondul de pensii (sa lucreze) inca 7 anni cu aproximatie.