avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru femei cu 5 copii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru femei cu 5 copii

Buna ziua
o femeie nascută in 1996 care a lucrat din 1982 de la vârsta de 16 ani , cumulând 35 ani de cotizație la fondul de pensii când poate solicita pensie anticipată ??? sau pensia normală pentru limita de vârsta si dacă legislatia actuala prevede o reducerea a vârstei de pensionare ,pentru că are 5 copiii născuti si crescuti. In prezent 2 copiii sunt înca minori de 16 si 17 ani. Vă multumesc mult !!
Ultima modificare: Marți, 2 Ianuarie 2018
gutersergiu, utilizator
Cel mai recent răspuns: gutersergiu , utilizator 21:14, 10 August 2018
scuze am gresit anul 1966 nascuta
Scuze am gresit anul de nastere 1966 este anul corect >
Multumesc pentru raspuns . Ma anuntat un prieten ca a auzit la TV ca exista o modificare incepand cu 2018 la legea pensiilor care reduce varsta de pensionare pentru femeile care au nascut cel putin 3 copii.
Imi cer iertare am fost neatent la tastarea anului de nastere . Data nasterii 10.04.1966.
Scuze
Sa inteleg ca pensia anticipata poate obtine DOAR daca inplineste stagiul de 42 ani si 6 luni.Deci trebuie sa mai cotizeze la fondul de pensii (sa lucreze) inca 7 anni cu aproximatie.

Alte discuții în legătură

Data iesirii la pensie ioana_paunescu ioana_paunescu Femeie, 46 ani, 30 ani munca. care este solutia pt a iesi la pensie cat mai repede? (vezi toată discuția)
Varsta de pensionare andreianaa andreianaa m-am nascut la 11 03 1966 si lucrez neintrerupt din august 1984[adica de 28 de ani si 3 luni],iar din oct 2005 am si spor pt conditii periculoase. cand ma voi ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare anticipata fara penalizare AnghelAnaGeorgiana AnghelAnaGeorgiana Buna ziua, Mama mea ( este nascuta in anul 1966, noiembrie ) lucreaza din anul 1984( acelasi loc de munca ), timp de 12 ani a avut grupa a 2a. As vrea sa ... (vezi toată discuția)