Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... timbru judiciar-urgent
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

timbru judiciar-urgent

la pretentii banesti in valoare de 633.000.000 ROL ce valoare trebuie sa aiba timbrul judiciar?
timbru judiciar de 50.000 lei ROL
dar taxa de timbru? va pun aceste intrebari sa vad daca am inebunit eu sau judecatorul! eu am calculat ceva el altceva!
cum se calculeaza taxa de timbru? unde gasesc modalitatea de calcul a taxei de timbru?
Veti gasi raspunsul in :
Hotarâre nr. 797 din 14/07/2005
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 725 din 10/08/2005
privind aprobarea nivelurilor pentru valorile impozabile, impozitele şi taxele locale şi alte taxe asimilate acestora, precum şi pentru amenzile care se indexează anual pe baza ratei inflaţiei, aplicabile în anul fiscal 2006
Cu privire la taxele judiciare de timbru, HG 797/2005 prevede:
II. LEGEA nr. 146/1997 privind taxele judiciare de timbru, cu modificările şi completările ulterioare

┌──────────────────────────────────────────────────────────────────┬────────────────────────┬─────────────────┐
│ │ NIVELURILE AJUSTATE │ NIVELURILE │
│ Extras din norma juridică │ PENTRU ANUL 2005 │ AJUSTATE PENTRU │
│ │ - lei - │ ANUL 2006 │
│ │ rol/ron │ - lei - │
├──────────────────────────────────────────────────────────────────┼────────────────────────┼─────────────────┤
│Art. 2. (1) Acţiunile şi cererile evaluabile în bani, introduse la│ X │ X │
│ instanţele judecătoreşti, se taxează astfel: │ │ │
├────────────&%2