avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Poprire, daca persoana are un credit la banca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Poprire, daca persoana are un credit la banca

Buna ziua!
Intrebarea mea este: daca s-a facut o dispozitie de poprire impotriva unui angajat al unei firmei, care are venit net cca 600 de lei, iar plateste rata lunara la banca 400 de lei cat se poate retine din salariul acestei persoane? aceasta rata are influenta asupra popririi? sau luam 1/3 parte din salar normal?
Multumesc pt raspunsuri anticipat
Cel mai recent răspuns: Angela D , Consultant resurse umane 16:09, 14 Octombrie 2009
Codul Muncii Art. 164. - (1) Nici o reţinere din salariu nu poate fi operată, în afara cazurilor şi condiţiilor prevăzute de lege.
(2) Reţinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decât dacă datoria salariatului este scadentă, lichidă şi exigibilă şi a fost constatată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă.
(3) În cazul pluralităţii de creditori ai salariatului va fi respectată următoarea ordine:
a) obligaţiile de întreţinere, conform Codului familiei;
b) contribuţiile şi impozitele datorate către stat;
c) daunele cauzate proprietăţii publice prin fapte ilicite;
d) acoperirea altor datorii.
(4) Reţinerile din salariu cumulate nu pot depăşi în fiecare lună jumătate din salariul net



Multumesc,
Rata la banca nu este retinere, asa ca firma poate sa faca acesta poprire daca am inteles bine.
Eu m-am lovit de aceeasi situatie si avocatul nostru a spus ca nu pot institui poprirea fara o hotarare judecatoreasca.
salariul net cuvenit > salariul net incasat cum justificati diferenta?
Ultima modificare: Miercuri, 14 Octombrie 2009
Angela D, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proprire salariu lican lican Mi s-a facut proprire pe salariu din cauza intarzierii cu plata, intrebarea mea este : dintr-un salariu de 1.600 de ron cu rata lunara la o alta banca in ... (vezi toată discuția)
Poprire salar giranti vendeta vendeta buna seara. un credit de la creditcoop, debitorul nu mai poate plati ratele; banca infiinteaza poprire pe salarul unui girant( in 2008- poprirea reprezinta cam ... (vezi toată discuția)
Executare silita liviu.s liviu.s in urma executarii silite, mi s-a pus poprire pe salariu si vanzarea la licitatie a imobilului in care locuiesc.Poprirea pe salariu si pensia alimentara ... (vezi toată discuția)