Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Poprire, daca persoana are un credit la banca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Poprire, daca persoana are un credit la banca

Buna ziua!
Intrebarea mea este: daca s-a facut o dispozitie de poprire impotriva unui angajat al unei firmei, care are venit net cca 600 de lei, iar plateste rata lunara la banca 400 de lei cat se poate retine din salariul acestei persoane? aceasta rata are influenta asupra popririi? sau luam 1/3 parte din salar normal?
Multumesc pt raspunsuri anticipat
Codul Muncii Art. 164. - (1) Nici o reţinere din salariu nu poate fi operată, în afara cazurilor şi condiţiilor prevăzute de lege.
(2) Reţinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decât dacă datoria salariatului este scadentă, lichidă şi exigibilă şi a fost constatată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă.
(3) În cazul pluralităţii de creditori ai salariatului va fi respectată următoarea ordine:
a) obligaţiile de întreţinere, conform Codului familiei;
b) contribuţiile şi impozitele datorate către stat;
c) daunele cauzate proprietăţii publice prin fapte ilicite;
d) acoperirea altor datorii.
(4) Reţinerile din salariu cumulate nu pot depăşi în fiecare lună jumătate din salariul net

Multumesc,
Rata la banca nu este retinere, asa ca firma poate sa faca acesta poprire daca am inteles bine.
Eu m-am lovit de aceeasi situatie si avocatul nostru a spus ca nu pot institui poprirea fara o hotarare judecatoreasca.
salariul net cuvenit > salariul net incasat cum justificati diferenta?
Angela D, Consultant resurse umane