Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Program de lucru 2 ore pe săptămâna
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Program de lucru 2 ore pe săptămâna

Am un angajat cu 2 ore pe săptămâna, pensionar in baza unei legi speciale (pensie militara). Cum va plăti acesta contribuțiile la cas si cass in condițiile in care nu ii voi mari salariul? Daca vor fi trecute in sarcina sa contribuțiile pe care angajatorul era obligat sa le plătească pentru el, (cât pentru un angajat cu 8 ore pe zi) acesta trebuie sa vina cu bani de acasa, Deci ...?!
george-neagu, moderator
Studentii , pensionarii si cei care cumuleaza din mai multe contracte 1900,00 lei lunar , platesc cas si cass la nivelul salariului de incadrare
og4/2017
1. Articolul 140 se modifică şi va avea următorul cuprins: ......
alin. 2 ...
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), în cazul câştigului lunar brut prevăzut la art. 139,
realizat în baza unui contract individual de muncă cu normă întreagă sau cu timp parţial.....venitul luat în calcul la determinarea bazei lunare de calcul al contribuţiei de asigurări
sociale datorate de angajatori sau persoanele asimilate acestora este salariul minim brut pe ţară în vigoare în luna pentru care .....
(3) Prevederile alin. (2) nu se aplică persoanelor prevăzute la art. 136 lit. c), pe perioada în care
salariaţii acestora se află în una dintre următoarele situaţii:
a) sunt elevi sau studenţi, cu vârsta până la 26 de ani, aflaţi într-o formă de şcolarizare;
.......
d) au calitatea de pensionari pentru limită de vârstă în sistemul public de pensii, cu excepţia
pensionarilor pentru limită de vârstă care beneficiază de pensii de serviciu în baza unor legi/statute speciale
, precum şi a celor care cumulează pensia pentru limită de vârstă din sistemul public de pensii cu pensia stabilită în unul dintre sistemele de pensii neintegrate sistemului public de pensii;
......
deci, madadu, raspuns incomplet...
nicaura, utilizator
precizez ca au avut loc negocieri cu privire la trecerea contributiilor in sarcina angajatului, iar in cazul prezentat nu s-a marit salariul. Rog parerea justificata a unui specialist avocatnet
nicaura, utilizator
Nu aveti ce face: ori mariti salariul, ori renuntati la serviciile lui.
temeiul legal la afirmația dumneavoastră? og4 se refera la obligativitatea angajatorului de a plati cas la nivel de salariu minim pe 2017. Din 2018 nu mai are obiect deoarece contributia cade in sarcina angajatului, Nu am gasit temeiul legal care ma obliga sa maresc salariul care este mai mare deca salariul minim. Legea spune doar ca se vor demara negocieri in vedere trecerii cas si cass in sarcina angajatului. Stiti prea bine ca sunt si angajati care lucreaza efectiv 2 ore pe zi. Pentru program redus salariul este proportional cu orele lucrate, raportate cel putin la salariul minim. Deci...? prin obligativitatea platii de catre angajat a cas si cass la nivel da salariu mini, se desfiinteaza timpul partial de lucru?
dl. Manea, nu fac polemica , vreau doar sa gasesc solutia legala... si cred ca nu numai eu...
nicaura, utilizator