Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Conducere cu permisul suspendat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Conducere cu permisul suspendat

Am o întrebare am fost oprit de un echipaj de politie și aveam permisul suspendat pentru cumululul a 16 puncte de penalizare (1 lună) aveam dovada expirată(mi-au făcut proces verbal de constatare infracțiune) .. Întrebarea mea este dacă pot să merg după permis când îmi expiră perioada de suspendare dar domnul polițist mi-a luat dovada și cei de la politie când am predat permisul mi-au spus să merg cu dovada și cu buletinul după permis sau dacă am dreptul să mai conduc până se face dosarul sau ce se face eu în 2017 am mai avut o conducere fără permis și apoi mi-am luat permisul și mi-a dat renunțare la urmărirea penală, acuma a-și putea să mă încadrez să iau NUP cu amendă administrativă? Vă mulțumesc frumos
Marianph28, utilizator
In cauza a fost intocmit dosar penal, nu se primeste amenda administrativa ci penala, daca veti fi condamnat permisul se va anula.
Cum ati mai fost cercetat recent pentru conducere fara permis aveti circumstante agravante si nu prea exista sanse sa scapati si de aceasta data.
De această dată nu cred că o să mai aveți așa mult noroc să se dispună renunțarea la urmărirea penală și veți fi trimis în judecată pentru săvârșirea infracțiunii de conducere a unui vehicul de către o persoană căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendat (art. 335 alin. 2 Cod penal),
Încercați să vă apărați cât se poate de bine încă de la urmărirea penală.
Ași putea să merg să îmi iau permisul acuma când se termină termenul de suspendare sau ceva dovadă?
Că acuma nu s-a dispus nimic încă deja am vorbit cu avocata care am avut-o la cazul anterior, v-ați confruntat cu vre-un caz similar sau asemănător am avut doar permisul suspendat în rest am fost în legalitate îmi pare foarte rău că m-am dus așa sper să se înțeleagă și să fiu iertat nu a-și vrea să rămân fără permis Olimpiu DRUȚĂ - Cabinet de Avocat a scris:

De această dată nu cred că o să mai aveți așa mult noroc să se dispună renunțarea la urmărirea penală și veți fi trimis în judecată pentru săvârșirea infracțiunii de conducere a unui vehicul de către o persoană căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendat (art. 335 alin. 2 Cod penal),
Încercați să vă apărați cât se poate de bine încă de la urmărirea penală.

Marianph28, utilizator
Dar ași putea să îmi iau permisul înapoi acuma când se termină perioada de suspendare sau ceva dovadă că deocamdată nu sunt condamnat pentru nimic cyan a scris:

In cauza a fost intocmit dosar penal, nu se primeste amenda administrativa ci penala, daca veti fi condamnat permisul se va anula.
Cum ati mai fost cercetat recent pentru conducere fara permis aveti circumstante agravante si nu prea exista sanse sa scapati si de aceasta data.

Cat dureaza cercetarile aveti dreptul de conducere suspendat.
Ati mai deschis topic cu acesta problema si vi s-a raspuns.