avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Conducere cu permisul suspendat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Conducere cu permisul suspendat

Am o întrebare am fost oprit de un echipaj de politie și aveam permisul suspendat pentru cumululul a 16 puncte de penalizare (1 lună) aveam dovada expirată(mi-au făcut proces verbal de constatare infracțiune) .. Întrebarea mea este dacă pot să merg după permis când îmi expiră perioada de suspendare dar domnul polițist mi-a luat dovada și cei de la politie când am predat permisul mi-au spus să merg cu dovada și cu buletinul după permis sau dacă am dreptul să mai conduc până se face dosarul sau ce se face eu în 2017 am mai avut o conducere fără permis și apoi mi-am luat permisul și mi-a dat renunțare la urmărirea penală, acuma a-și putea să mă încadrez să iau NUP cu amendă administrativă? Vă mulțumesc frumos
Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Ianuarie 2018
Marianph28, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In cauza a fost intocmit dosar penal, nu se primeste amenda administrativa ci penala, daca veti fi condamnat permisul se va anula.
Cum ati mai fost cercetat recent pentru conducere fara permis aveti circumstante agravante si nu prea exista sanse sa scapati si de aceasta data.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
De această dată nu cred că o să mai aveți așa mult noroc să se dispună renunțarea la urmărirea penală și veți fi trimis în judecată pentru săvârșirea infracțiunii de conducere a unui vehicul de către o persoană căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendat (art. 335 alin. 2 Cod penal),
Încercați să vă apărați cât se poate de bine încă de la urmărirea penală.
Ași putea să merg să îmi iau permisul acuma când se termină termenul de suspendare sau ceva dovadă?
Că acuma nu s-a dispus nimic încă deja am vorbit cu avocata care am avut-o la cazul anterior, v-ați confruntat cu vre-un caz similar sau asemănător am avut doar permisul suspendat în rest am fost în legalitate îmi pare foarte rău că m-am dus așa sper să se înțeleagă și să fiu iertat nu a-și vrea să rămân fără permis Olimpiu DRUȚĂ - Cabinet de Avocat a scris:

De această dată nu cred că o să mai aveți așa mult noroc să se dispună renunțarea la urmărirea penală și veți fi trimis în judecată pentru săvârșirea infracțiunii de conducere a unui vehicul de către o persoană căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendat (art. 335 alin. 2 Cod penal),
Încercați să vă apărați cât se poate de bine încă de la urmărirea penală.

Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Ianuarie 2018
Marianph28, utilizator
Dar ași putea să îmi iau permisul înapoi acuma când se termină perioada de suspendare sau ceva dovadă că deocamdată nu sunt condamnat pentru nimic cyan a scris:

In cauza a fost intocmit dosar penal, nu se primeste amenda administrativa ci penala, daca veti fi condamnat permisul se va anula.
Cum ati mai fost cercetat recent pentru conducere fara permis aveti circumstante agravante si nu prea exista sanse sa scapati si de aceasta data.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cat dureaza cercetarile aveti dreptul de conducere suspendat.
Ati mai deschis topic cu acesta problema si vi s-a raspuns.

Alte discuții în legătură

Permis de conducere suspendat sau anulat Ionuț123 sa bin Ionuț123 sa bin Am fost oprit de un echipaj de politie avan o concentrație de alcoolemie de 0.64 alcoolemie pur în aerul expirat.de trei săptămâni nu știu nimic..mi se ... (vezi toată discuția)
Conducere cu permius suspendat Denis19 Denis19 Buna ziua ! Am și eu o întrebare! Am condus cu permisul suspendat am fost oprit de un echipaj și mia fost întocmit dosar penal! As mai avea șanse sa îmi ... (vezi toată discuția)
Conducerea unui autovehicul sub influenta alcoolului Dumi93 Dumi93 Buna ziua, Acum cateva luni am fost oprit de catre un echipaj de politie,control de rutina,iar in urma testarii cu etilotestul a rezultat o alcolemie de ... (vezi toată discuția)