Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... recuperarea banilor de garantie - help-
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

recuperarea banilor de garantie - help-

o sa intru in somaj incepand cu luna noiembrie acum sunt in preaviz de 20 de zile.este adevarat faptul ca in timpul preavizului 4 ore pe zi trebuie lucrate in loc de 8 ?pt ca in restul de 4 ore ramase pt sa-mi caut un alt loc de munca.
cealalta nelamurire pe care o am este faptul ca lucrez din 2007 la o firma si timp de 1 an mi-au retrasi bani de garantie ,dar fara nici un act doveditor care sa ateste faptul ca banii mei sunt la CEC sau la banca undeva in contul angajatorului pe numele angajatului(adica nu am facut nici un contract pt retinerea banilor de garantie)banii de garantie mi-au retras timp de un an .In data de 01.10.2008 au facut un contract de garantie in care se specifica faptul ca o sa-mi retraga bani de garantie timp de 36 de luni.

intrebarea mea este urmatoarea:cum sa imi formulez cererea pt a acordarea banilor mei de garantie tinand cont de faptul ca timp de 1 an mi-au retras bani de garantie dar nu am cum sa dovedesc prin acte,iar in anul urmator au facut contractul dar nu mi-au retras nici o suma de bani.
Amvreo sansa sa-mi recuperez banii?
Poate contractul de garantie pe care l-ati semnat este antedatat. Cum va retineau garantia lunara? Semnati ca luati tot salariul dar de fapt luati mai putini bani?
In preavizul de 20 de zile lucratoare, aveti dreptul sa lucrati din cele 8 ore doar 4 ore/zi, diferenta de 4 ore o utilizati pentru cautarea unui alt loc de munca.

Pentru garantie, faceti o cerere in care sa solicitati returnarea garantiei retinute incepand cu anul 2007 pana in prezent, la incetarea contractului.
Concediul neefectuat pentru acest an va fi compensat in bani, dar faceti o cerere si in acest sens, deasemeni si pentru salariul compensatoriu, deoarece mai sunt cazuri cand firma "uita" ;)
Doina Elena, Consultant resurse umane
cererea am facut-o asa cum ati specificat ,zilele de concediu sun nevoita sa mi le scot t ca firma nu le compenseaza in bani,iar in legatura cu salariul compensatoriu nu stiu ce ar trebui sa fac pt ca nu mi-au spus nimic despre acest lucru.ar trebui sa primesc un salar compensatoriu ?in referatul pe care mi l-au trimis prin fax se specifica faptul ca,conform art 65 alin 1 o sa ma trimita in somaj.dar nu se mentioneaza ca ar trebui sa imi mai dea un salar compensatoriu
contractul de garantie nu este antedatat .de unde stiu cati bani de garantie am?pt ca mai sunt persoane carora nu le-au returnat banii de garantie (mai mult de 3 sau 4 luni)si mai rau banii nu erau in CEC pe numele nostru ci .........cine stie unde erau....
szidonia a scris:

cererea am facut-o asa cum ati specificat ,zilele de concediu sun nevoita sa mi le scot t ca firma nu le compenseaza in bani,iar in legatura cu salariul compensatoriu nu stiu ce ar trebui sa fac pt ca nu mi-au spus nimic despre acest lucru.ar trebui sa primesc un salar compensatoriu ?in referatul pe care mi l-au trimis prin fax se specifica faptul ca,conform art 65 alin 1 o sa ma trimita in somaj.dar nu se mentioneaza ca ar trebui sa imi mai dea un salar compensatoriu

Dumneavoastra trebuie sa va cereti drepturile, nu o sa vi le ofere cineva, decat, in cel mai bun caz, in urma unui proces.
Faceti cerere in care specificati sa vi se acorde salariul compensatoriu conf.art. din Contractul Colectiv de Munca la Nivel National 2007-2010, redat mai jos:

ART.78. - (1) La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariul lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.