Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Intenționez să cumpăr o lanternă tip bâtă de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Intenționez să cumpăr o lanternă tip bâtă de baseball. Am voie să o țin în mașină?

Este legal sa achizitionez de pe em*g (nu stiu daca am voie sa scriu tot numele) o lanterna tip bata de baseball pe care sa o tin in masina ?
Per ansamblu este o lanterna (lunga de vreo 45cm cu forma unei bate).
Nu as vrea sa fac ceva ilegal, de aceea doresc sa ma informez prima data.

Imi cer scuze daca am postat pe aria nepotrivita.

Multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Intradevar, nu este voie sa scrieti tot numele, era suficient sa scrieti doar prima litera urmata de 3 puncte.

Atata timp cat folositi lanterna numai in scopul pentru care a fost fabricata nu exista motive pentru care sa fiti ingrijorat.

Insa daca o veti folosi sa observati neuronii cuiva mai cu atentie atunci in mod evident veti avea probleme.

Lanterna este prevazuta si cu maner tip box cu leduri? ;)

Ati postat unde trebuie, la drept de proprietate si altele...
[ link extern ]

Asa arata. Deci nu are maner tip box.
Evident ca nu am de gand sa o folosesc la altceva in afara de iliuminat, nu am avut niciodata probleme, insa e bine sa fie pentru autoaparare (situatii extreme). Tot mai multi batausi, consumatori de droguri, alcolisti prin trafic la volan si nu prea vad controale in trafic.

De exemplu daca sunt oprit in trafic pentru control , am probleme atata timp cat ea se afla in portbagaj sau langa scaun ? (am inteles ca ar conta si locul unde se afla). Si daca dau de cineva cu exces de zel s-ar putea sa am ceva probleme. Daca as gasi si ceva lege pe care sa o citesc ca sa ma informez si sa ii informez si pe ei in caz de ceva, ar fi super. :)

Multumesc
Faceti o copie la instructiunile de utilizare si o pastrati in torpedou.
Daca nu are lame si alte accesorii ascunse (sa arunce cu petarde sau altele asemanatoare) nu este cazul sa ca framantati atata.
In cazul in care va intreaba agentul la ce o folositi ii spuneti ca la iluminat, la ce sa o folositi, la autoaparare??
Montati-i un desfacator de capace si un tirbuson si ii spuneti politistului ca este lanterna pentru camping.
Puteti sa spuneti si ca va place sa jucati baseball noaptea!
Cate baterii intra in ea?
Chestia cu manerul box era o gluma! ;)
Intra 3 baterii tip AA sau una de 18650.
Problema e ca instructiunile sunt in chineza :)).
Cred ca o tin acasa deocamdata, ideea e ca nu vreau sa am probleme, nu am avut niciodata si sunt un bun cetatean. :)
Mi-as fi pus o camera DVR in masina, am dat 100 si ceva de lei pe asa ceva, insa noaptea nu vede absolut nimic, iar mai mult decat atata nu am in buget.
Am crezut ca intra mai multe baterii in corpul lanternei.
Sau cea mai mare parte a corpului este "plina", solida?
Daca o cumparati de pe site-ul e3.puncte au obligatia sa va dea instructiunile in lb romana.