avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am primit o mașină ca moștenire și nu știu cum ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am primit o mașină ca moștenire și nu știu cum s-o radiez

Am primit o mostenire care nu am vazuto o masina si nu stiu nimic despre ia nr seri si o platesc la finaciar si nu stiu cum sa o radiez
Ultima modificare: Marți, 9 Ianuarie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Felica , utilizator 16:04, 9 Ianuarie 2018
Pai cum nu stiti de ea daca o platiti la fisc? La cine sunt actele masinii, talonul si cartea de identitate a vehiculului?
Nu o puteti radia fara acte.
Cand ati mostenit masina nu au fost prezentate notarului actele masinii? In certificatul de mostenitor trebuie sa se regaseasca datele de identificare ale masinii, nr, serie caroserie, serie si nr CIV, etc.
Nu se pot face actele de succesiune (certificatele de mostenitor) fara actele de proprietate ale bunurilor.
Se poate pe actul de mostenire scrie doar olticit si atit nu stiu nimic despre ia pentru ca tata a cumparato si tot el a dato nu stiu cui sa o fi duso la fier vechi si la mostenire am primito plus o datorie de 7000 ron doamna notar a spus mostenire si averea si datoria
Ce act ati prezentat la notariat pentru ca masina sa fie introdusa in masa succesorala?
Nici un act doar atunci am aflat de ia
De la cine ati aflat?

Doar nu a venit un spirit si i-a spus notarului ca exista un Oltcit pe undeva care trebuie introdus in masa succesorala!

Notarul nu trebuia sa introduca in masa succesorala un bun mobil sau imobil daca nu exista acte de proprietate.

Daca ii spunea cineva ca exista un camion cu remorca si doua tractoare pentru care nu exista acte le baga in certificatul de mostenitor?

Notarul avea obligatia sa introduca in succesiune numai bunuri pentru care exista documente de proprietate.

Pentru masina trebuia prezentat certificat de atestare fiscala, in certificat trebuie sa existe seria de caroserie a masinii.

Ati spus ca abia la notar ati aflat de masina.
1. Cine a prezentat certificatul de atestare fiscala pentru masina.
2. Cine platea impozitul impozitul masinii pana la deschiderea succesiunii?

Alte discuții în legătură

Certificat atestare fiscala pentru succesiune cyan cyan 1. pentru proprietatile ce vor face obiectul masei succesorale trebuie adus certificat de atestare fiscala? 2. daca proprietatea este detinuta de mai multi ... (vezi toată discuția)
Declarare auto la primarie mihaelarad mihaelarad Am obligatia cind fac declaratia de impunere pentru mijloacele auto sa declar atat seria de sasiu cit si seria de motor? (vezi toată discuția)
Inmatriculare masina iulianwizard iulianwizard Buna ziua, Ce posibilitate am sa inmatriculez o masina care nu are seria motor stantata pe motor desi in cartea de identitate apare seria? Am auzit ceva de ... (vezi toată discuția)