avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale S-au incalcat prevederile contractului?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

S-au incalcat prevederile contractului?

Cazul este urmatorul: in 2007 firma X inchiririaza niste spatii de birouri de la firma Y-contract semnat pe 11.09.2007.Aici se stipuleaza ca trebuie sa se plateasca la inceput chiria pt noiembrie, decembrie si o chirie garantie in avans cu 30, maxim 45 zile inainte ca spatiile sa fie luate in folosinta de firma X.S-au platit avansurile, si pe 29.10.2007 se semneaza procesul verbal de receptie.Firma Y anuleaza in oct facturile de avansuri si refactureaza aceste sume pe 30.10.2007.Motivul?Abia pe 30.10.2007 au devenit platitori de TVA-si toate facturile de dinainte au fost facturate cu TVA.Am cateva intrebari:
1.A incalcat contractul de inchiriere firma Y? (facturile de avansuri trebuiau conform contractului sa fie cu data inainte de 29.10 cand e procesul verbal semnat)
2.Conform acestui contract, firma X trebuia sa plateasca TVA firmei Y pentru facturile de avansuri (chiar daca acest TVA a fost platit mai tarziu la stat)?
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Lorena Chirila , Avocat 12:41, 17 Octombrie 2009
Nu mi-se pare ca s-a incalcat contractul, deoarece:

1. Obligatia contractuala de plata este un lucru, iar partea technica/fiscala de plata, adica emiterea facturii este cu totul altceva. Nu am impresia, ca data facturii conteaza.

2. Firma Y este obligata sa factureze cu TVA, obligatie legala si foarte extracontractuala -- nu are nimic de aface cu contractul.
Miklos MUHI a scris:

Nu mi-se pare ca s-a incalcat contractul, deoarece:

1. Obligatia contractuala de plata este un lucru, iar partea technica/fiscala de plata, adica emiterea facturii este cu totul altceva. Nu am impresia, ca data facturii conteaza.

2. Firma Y este obligata sa factureze cu TVA, obligatie legala si foarte extracontractuala -- nu are nimic de aface cu contractul.
Dar firma Y nu era platitoare de TVA in septembrie cand a facturat prima data acele facturi de avansuri.
Prevederile contractului tot nu au fost incalcate dupa pararea mea, insa acest gest (avand la baza o decizie interna firmei Y) pare sa fie unul foarte nepoliticos; anularea facturilor a fost probabil un act abuziv.
Cum se poate demonstra ca anularea acestor facturi a fost un act abuziv?
cris2279 a scris:

Cum se poate demonstra ca anularea acestor facturi a fost un act abuziv?

Pai, bunele practici comerciale impun ca sa se anunte partenerul contractual cu privire la toate masurile care se iau cu privire la contractul in derulare. Da' in Romania fiecare face ce vrea, nu-i asa. Dupa cum se vede.

Alte discuții în legătură

Depasire plafon cifra de afaceri de 35000 euro ADRIANA RATIU ADRIANA RATIU firma este platitoare de impozit pe profit si de tva si depune declaratiile trimestrial.la sfarsitul anului 2008 am depasit cifra de afaceri de 35000 ... (vezi toată discuția)
Cu ce data devin faptic platitor de tva lylyan lylyan Daca in august depasesc plafonul de 220000 lei ce am de facut? Si cu ce data facturez cu TVA? Multumesc (vezi toată discuția)
Cabinet individual stomatologic elicoidal elicoidal la 31.12.2011 CMI a depasit cifra de afaceri de 35000 euro devine platitor de tva? sau este scutit indiferent de cifra de afaceri? mentionez ca de la ... (vezi toată discuția)