Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inregistrare Revisal absente nemotivate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inregistrare Revisal absente nemotivate

Buna ziua si La multi ani! Va rog sa ma ajutati sa inteleg dpdv juridic cum se procedeaza cu absentele nemotivate. Sunt obligata sa le inregistrez in Revisal? Pe stat nu se platesc aceste absente, evident, dar sunt obigata sa ii suspend CIM in Revisal? Daca el absenteaza de astazi, cum stiu cand ii inchid perioada?
Multumesc!
Nu sunteti obligata sa suspendati c.i.m. pentru absente nemotivate.

Art.51 C.mun.
.....
(2) Contractul individual de munca poate fi suspendat in situatia absentelor nemotivate ale salariatului, in conditiile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil, contractul individual de munca, precum si prin regulamentul intern.
multumesc frumos, asa as fi interpretat si eu. problema celor de la ITM este de ce nu coincide raportul Revisal cu statul de plata....
Din cauza textului de lege care reglementeaza suspendarea c.i.m. in cazul absentelor nemotivate, iar dovada executarii c.i.m. o reprezinta statul de plata si nicidecum REVISAL-ul.