Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Eliminarea unui durm dintr-o parcela
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Eliminarea unui durm dintr-o parcela

Am un titlu de proprietate emis in 1997, pe o parcela de 30.000 de mp. Cand am mers sa se intabule pamantul de la primarie a zis ca este cea drumc are trece prin parcela noastra si ca nu poate fi intabulata ca atare si trebuie impartita in 2.
Din ce am inteles primarul ar putea sa semneze pentru desfintarea drumului, dar nu vrea. Drumul fiid unul forestier(nu drum circulabil fiind un drum pe deal). Din cate stiudrumul ar fi fost acolo de pe vremea regimului comunist, hartile cu drumuri au fost facute in 1970, din ce am inteles ii zice UIF, dar nu stiu exact la ce se refera.
Ce pot face in situatia asta? Sub ce context ma pot adresa unei instante judecatoresti si care ar fi sansele de castig?

Va multumesc,
Radu
popraducj, utilizator