Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ghid turistic - Cod CAEN
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ghid turistic - Cod CAEN

Salut!

As vrea sa organizez excursii in Romania si in strainatate. Trebuie sa-mi infiintez o agentie de turism pentru asta? Ce cod CAEN am nevoie? Imi trebuie brevet, polita de asigurare, curs de manager, facultate in turism?

Sau pot sa folosesc cod caen 799 "Alte servicii de rezervare şi asistenţă turistică" fara sa fac polita de asigurare + brevet + curs de manager in turism?
Caen 7911 Activitati ale agentiilor turistice
Aceasta clasa include:
-activitati ale agentiilor, angajate in primul rand in vanzarea serviciilor de calatorie, excursii, transport si cazare, cu ridicata sau cu amanuntul, catre publicul larg si clientilor comerciali.

Caen 7912 Activitati ale tur-operatorilor
Aceasta clasa include:
-activitati de pregatire a excursiilor ce sunt vandute prin intermediul agentiilor de turism sau direct de catre tur- operatori. Excursiile pot include unul sau mai multe din urmatoarele servicii: -transport -cazare -masa -vizite la muzee, monumente de interes istoric sau cultural, participarea la evenimente teatrale, muzicale sau sportive.

alte detalii
[ link extern ]