Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cas pfa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cas pfa

Buna seara. Intrebarea mea este: o persoana fizica autorizata (pfa) mai este obligata la plata cas-ului in situatia in care venitul realizat este mai mic decat salariul minim pe economie?
Nu. Dar poate opta pentru plata la nivelul salariului minim. optiunea este pentru tot anul..

Am gasit asta in instructiunile de completare ale formularului 600:

Persoanele fizice care în anul fiscal precedent au realizat venituri cumulate din activități
independente sub nivelul plafonului minim, respectiv sub nivelul salariului de bază minim brut pe țară
în vigoare în luna ianuarie a anului de impunere, nu au obligația depunerii declarației și nu datorează
contribuția de asigurări sociale. Prin excepție, acestea pot opta pentru depunerea declarației și plata
contribuției de asigurări sociale în aceleași condiții ca și în cazul celor care realizează venituri lunare
peste nivelul salariului de bază minim brut pe țară. Opțiunea este obligatorie pentru întregul an fiscal.
Persoanele fizice asigurate în sisteme proprii de asigurări sociale, care nu au obligaţia asigurării
în sistemul public de pensii potrivit legii, precum şi persoanele care au calitatea de pensionari nu
datorează contribuţia de asigurări sociale pentru veniturile realizate din activități independente.