avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cas pfa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cas pfa

Buna seara. Intrebarea mea este: o persoana fizica autorizata (pfa) mai este obligata la plata cas-ului in situatia in care venitul realizat este mai mic decat salariul minim pe economie?
Cel mai recent răspuns: Epuree , utilizator 00:08, 12 Ianuarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu. Dar poate opta pentru plata la nivelul salariului minim. optiunea este pentru tot anul..

Am gasit asta in instructiunile de completare ale formularului 600:

Persoanele fizice care în anul fiscal precedent au realizat venituri cumulate din activități
independente sub nivelul plafonului minim, respectiv sub nivelul salariului de bază minim brut pe țară
în vigoare în luna ianuarie a anului de impunere, nu au obligația depunerii declarației și nu datorează
contribuția de asigurări sociale. Prin excepție, acestea pot opta pentru depunerea declarației și plata
contribuției de asigurări sociale în aceleași condiții ca și în cazul celor care realizează venituri lunare
peste nivelul salariului de bază minim brut pe țară. Opțiunea este obligatorie pentru întregul an fiscal.
Persoanele fizice asigurate în sisteme proprii de asigurări sociale, care nu au obligaţia asigurării
în sistemul public de pensii potrivit legii, precum şi persoanele care au calitatea de pensionari nu
datorează contribuţia de asigurări sociale pentru veniturile realizate din activități independente.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce formular depun la anaf daca am venituri din mai multe surse sub 12 salarii minime pe economie in 2018 (1900 lei) Epuree Epuree Cei care au venituri din mai multe surse, sub 12 salarii minime, si vrea sa plateasca doar CASS prin optiune, ce formular depune si unde bifeaza numai pentru ... (vezi toată discuția)
Pfa-pfi contributii la stat doar pt nov-dec 2011 geenabradea geenabradea Buna ziua, Am un Pfa caruia i-am intrerupt activitatea pe 3 ani, anul acesta nu am avut activitate deloc . Daca acum, in noiembrie incep activitatea,in ... (vezi toată discuția)
Pfa obligatii fiscale georgianamoroi georgianamoroi Ce obligatii fiscale are un PFA , (somaj, pensii, sanatate) si ce cote? Stiu ca trebuie sa plateasca 16% impozitul, dar nu stiu exact celelalte obligatii pe ... (vezi toată discuția)