Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit pe profit sau micro
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit pe profit sau micro

Buna ziua
sunt platitor de impozit profit cu mai mult de 20 din ca din consultanta. Sunt obligata sa trec la micro sau pot ramane la profit?
Multumesc
george-neagu, moderator
Sunteti obligat daca aveti venituri care nu au depășit echivalentul în lei a 1.000.000 euro in 2017.

Cod fiscal:
ART. 47 - Definiția microîntreprinderii
(1) În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplinește cumulativ următoarele condiții, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:

....

c) a realizat venituri care nu au depășit echivalentul în lei a 1.000.000 euro. Cursul de schimb pentru determinarea echivalentului în euro este cel valabil la închiderea exercițiului financiar în care s-au înregistrat veniturile;
d) capitalul social al acesteia este deținut de persoane, altele decât statul și unitățile administrativ-teritoriale;
e) nu se află în dizolvare, urmată de lichidare, înregistrată în registrul comerțului sau la instanțele judecătorești, potrivit legii.
de miercuri se poate opta daca capitalul social e 45.000 ron si ai minim 2 angajati